چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۵

حافظی:

سومین نشست از سلسله نشست های مجازی با محوریت شهر دوستدار کودک در قزوین برگزار شد

محمد اسماعیل حافظی، مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین، گفت: سومین نشست تخصصی با موضوع «جایگاه حقوق کودکان در نظام حقوقی ایران» از سلسله نشست های مجازی با محوریت شهر دوستدار کودک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین؛ حافظی گفت: این نشست به طور زنده و مجازی و با مشارکت حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین، معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی، دانشگاه جامع علمی و کاربردی مرکز شهرداری قزوین و سمپوزیوم بین المللی و نشریه تخصصی آرمان شهر کودکان جهت شرکت و آموزش کارکنان شهرداری قزوین برگزار شد.

پیش تر از این نیز، در دو نشست مجازی دیگر از این دوره آموزشی،  دو موضوع «اصول و مبانی شهر دوستدار کودک» و «جایگاه حقوق کودکان در شهر دوستدار کودک» ارائه شد و مباحثی همچون مولفه های اصلی تشکیل دهنده ی شهر دوستدار کودک، طراحی شهری دوستدار کودک و کنوانسیون های حقوق کودک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  


حافظی عنوان کرد: رویکرد شهر دوستدار کودک، رویکردی از مدیریت شهری در زمینه ی شهرهای زیست پذیر بوده و در راستای بهبود کیفیت زندگی کودکان در شهر تلاش می کند. توجه به حقوق کودکان، فقط بحث جوامع امروزى نیست، بلکه در دین مبین اسلام هم نسبت‏به حقوق کودک توجه شده است و به مباحثی از جمله احترام و تکریم کودک، پرهیز از خشونت و بدرفتارى با کودکان، رعایت عدالت و پرهیز از تبعیض اشاره شده است. در حال حاضر قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان  مصوب 1399 به عنوان اصلی ترین سند در خصوص حقوق کودکان در نظام حقوقی ایران شناخته می شود.


وی ادامه داد: مطابق این قانون طفل به هر فرد که به سن بلوغ شرعی نرسیده و نوجوان به هر فرد زیر هجده ‌سال کامل شمسي که به سن بلوغ شرعی رسیده است اطلاق می شود. همچنین مصوبه «سند ملی حقوق کودک و نوجوان» شورای عالی انقلاب فرهنگی و لایحه پلیس اطفال و نوجوانان به عنوان اسناد مهم دیگر در زمینه حقوق کودکان در ایران به شمار می رود.


در پایان مدیرعامل سازمان خدمات طراحی بیان کرد: سومین نشست مجازی این دوره شهر دوستدار کودک که با مشارکت بیش از 100 نفر از مدیران و کارشناسان مرتبط شهری قزوین برگزار شد مورد توجه و استقبال قرار گرفت و با برگزاری دوره های تکمیلی نتایج موثری در حوزه ارتقاء دانش و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای تحقق شهر دوستدار کودک فراهم خواهد آمد.

در همین راستا شهرداری قزوین در نظر دارد در نشست های آتی پیرامون موضوعات مرتبط دیگر از جمله :«خشونت علیه کودکان و مصادیق آن»، «سلامت روان کودکان و نوجوانان در دوران پاندمی کرونا» و « مهارت افزایی و تعامل کودکان و نوجوانان» با حضور اساتید مطرح ملی و بین المللی به صورت آنلاین به گفت‌وگو بپردازد.
پایان پیام

 

تصاویر مرتبط