چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۶

سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین:

۴۹ درصد دوچرخه‌سواران قزوینی دارای شغل آزاد هستند

شیما زرآبادی‌پور، سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین گفت: طبق یک بررسی میدانی صورت گرفته، صاحبان مشاغل آزاد در قزوین بیش از دیگران از دوچرخه استفاده می‌کنند و ۴۹ درصد کاربران آن را این دسته از افراد تشکیل می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین؛ زرآبادی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته این معاونت از جامعه آماری ۴۵۰ نفره،  ۱۸ درصد از کاربران را دانش‌آموزان و ۱۶ درصد را بازنشستگان تشکیل می‌دهند، افزود: پنج درصد از کاربران دوچرخه در شهر قزوین کارمند، سه درصد دانشجو و ۲ درصد مدیر بودند و مابقی در سایر مشاغل فعالیت داشتند.

او افزود: قزوین در حال حاضر حدود ۵۰ کیلومتر مسیر دوچرخه دارد و بنا داریم آن را در آینده به ۷۰ کیلومتر برسانیم و طبق طرح جامع ترافیک شهر قزوین، احداث مسیرهای دوچرخه ایمن تا پوشش کامل شهر ادامه خواهد داشت.

این مسئول تصریح کرد: ایجاد شبکه دوچرخه نسل سوم و چهارم در شهر قزوین تا سال ۱۴۰۰ و نیز ارتقای سهم دوچرخه‌سواری در مدهای حمل ‌و نقلی از ۲.۶ درصد در سال ۹۴ به ۵.۶ درصد در سال ۱۴۰۰ از دیگر اهداف این معاونت در زمینه افزایش استفاده شهروندان از دوچرخه است.

او همچنین با اشاره به توصیه سازمان بهداشت جهانی مبنی بر ترویج و تبلیغ روش‌های پاک جابه‌جایی در سطح شهرها در ایام شیوع کرونا خاطرنشان کرد: پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به عنوان مناسب‌ترین شیوه‌های سفرهای درون‌شهری و جابه‌جایی در فواصل کوتاه تا پنج کیلومتر مطرح است و تلاش داریم با تهیه و اجرای برنامه‌های فرهنگی، شهروندان را به این امر تشویق کنیم.

زرآبادی‌پور اضافه کرد: شرایط موجود فرصتی مغتنم برای فرهنگ‌سازی به‌منظور جایگزینی آگاهانه دوچرخه به‌جای خودروهای شخصی ایجاد کرده است.

او یادآور شد: امیدواریم شهروندان با توجه به شیوع کرونا سفر ایمن، پایدار و سالم را با دوچرخه برای تردد در شهر انتخاب کنند.

پایان پیام

تصاویر مرتبط