یکشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۰۱

آئین خنچه بران یلدایی در گذر یلدایی برگزار شد

ویژه برنامه آئین خنچه بران یلدایی با حضور پرشور شهروندان قزوینی، جمال پور استاندار،طاهرخانی شهردار،رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران شهری و استانی در گذر یلدایی که پیاده راه فرهنگی میدان آزادی در حال برگزاری است،انجام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛برنامه های متنوعی نقالی و شاهنامه خوانی، اجرای برنامه توسط گروه دف نوازان، حضور گروه های مختلف هنری و آوایی، برگزاری مسابقات جذاب و شاد، اجرای برنامه آئینی با حضور ننه سرما و ... از دیگر برنامه هایی بود که همراه با آئین خنچه بران یلدایی در شب یلدا برگزار شد.

این گزارش می افزاید؛رسم خنچه شب‌یلدا در بعضی از شهرهای کشور اجرا می‌شود اما به اندازه‌ای که خانواده‌های داماد در استان قزوین مقید به اجرای آن است، متداول نیست. در استان قزوین فرستادن خنچه شب یلدا از طرف خانواده داماد به خانه عروس از واجبات رسومات این شب شناخته می‌شود.سلیمانی خاطرنشان کرد: مردم استان قزوین در نخستین شب چله‌ای که عروسی را برای فرزندانشان انتخاب می‌کنند به اندازه توانایی مالی که دارند با آیین و شکوه خاصی خنچه به خانه عروس می‌فرستند.

 ویژه برنامه گذر یلدایی از 28 آذر ماه آغاز بکار کرده و تا اول دی ماه، صبح و بعداز ظهر در پیاده راه فرهنگی میدان آزادی برگزار خواهد شد.

بنابراین گزارش؛ ایجاد نشاط اجتماعی، پاسداشت آيين‌ها و سنت‌های بومی و کهن، نهادینه کردن آداب و رسوم و آیین کهن در میان شهروندان به ویژه نسل جدید از جمله اهداف برگزاری ویژه برنامه گذر یلدایی است.

در این گزارش آمده است؛ سازمان زیبا سازی شهرداری قزوین نیز در برگزاری این برنامه با سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری مشارکت داشته و سازمان های پسماند،ترافیک و میادین شهرداری قزوین نیز در  گذر یلدایی به صورت ویژه حضور خواهند داشت و به اجرای مسابقه با محتوای آموزه های شهروندی همراه با جوایز یلدایی خواهد پرداخت.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط