شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۰۶

از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛

ششمين دوره «طرح محله ما» در قزوين افتتاح شد

به منظور جلب مشارکت هاي مردمي و ايجاد شور و نشاط در محلات؛ ششمين دوره «طرح محله ما» با حضور جمعي از اعضاي شوراي شهر قزوين و جمع کثيري از مردم و مديران فرهنگي محلات در سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛ وزيري نژاد، مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري در اين مراسم گفت:امروز جمع شده ايم تا از همه کساني که در سال 95 در شکوفايي اين طرح نقش موثري داشتند، قدرداني کرده و اميدواريم در سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال بتوانيم منويات مقام معظم رهبري را محقق کنيم.

سعيد وزيري نژاد افزود:بزرگترين مزيت اين طرح اعتماد به مردم است و با واگذاري کار به جوانان اتفاقات مثبتي افتاده است و خوشحاليم که مردم در محلات به شکل شايسته اي برنامه ها را پيش مي برند.

وي اظهار کرد: سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين سه نقطه مهم در برنامه ريزي خود تعريف کرده که شامل مسجد، محله و مدرسه است، سه ضلعي که با تمرکز بر روي آنها به نتايج بسيار ارزشمندي مي رسيم.

مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين اضافه کرد: مسجد مهمترين رکن در حکومت اسلامي است و معتقديم براي تقويت نظام اسلامي بايد به دنبال تقويت کارکرد مکان هايي چون مساجد باشيم.

اين مسئول خاطرنشان کرد:«طرح محله ما» يکي از طرح هاي موفق است که در شش سال گذشته در سطح شهر قزوين برگزار شده است،اين طرح با هدف واگذاري کار به شهروندان به ويژه نسل جوان و تشکل هاي فرهنگي برنامه ريزي و اجرايي شده است که امروز ششمين دوره آن شروع مي شود.

وي افزود: هر ساله 300 برنامه در قالب اين طرح در محلات توسط مردم محلات اجرا مي شود.

وزيري نژاد اظهار کرد:يکي از استراتژي هاي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري در 6 سال گذشته واگذاري امورات به مردم بوده است،اين واگذاري در مراکز سازمان فرهنگي ورزشي نظير کتابخانه ها، فرهنگسرا ها، خانه هاي فرهنگ، زمين هاي ورزشي، برنامه ريزي و انجام شده است، در حال حاضر هيچ مرکز فرهنگي يا ورزشي نداريم که سازمان اداره کننده آن باشد، امورات آنها به مردم واگذار شده است.

شهرداري قزوين در واگذاري امورات به مردم جزو شهرهاي پيشرو است

وزيري نژاد اضافه کرد:شهرداري قزوين در واگذاري امورات به مردم جزو شهرهاي پيشرو در سطح کشور است.

به گفته وي سياستي که شهرداري قزوين در پيش گرفته، اين است که مديريت فضاهاي فرهنگي ورزشي را به بخش خصوصي واگذار کند تا شهرداري وظيفه نظارت را انجام دهد.

ساخت يک خانه فرهنگ يا فرهنگسرا يک سياست لاک پشتي است که در مقابل هجمه هاي فرهنگي دشمنان ناکارآمد است، مجموعه مديريت شهري سياست مشارکت بخش خصوصي را در پيش گرفت.

وي از احداث هفت فرهنگسرا و خانه فرهنگ در مناطق مختلف شهر قزوين خبر داد و گفت:با احداث اين مراکز تا پنج سال آينده بخش عمده زيرساخت هاي فرهنگي شهر قزوين تامين خواهد شد.

افزايش تعداد محلات 14 گانه قزوين به 20 محله

وي از افزايش تعداد محلات 14 گانه قزوين به 20 محله تا يک ماه آينده خبر داد و از مديران محلات خواست در محورهاي  تقويت هويت ديني، انقلابي و شهري  و همچنين اجراي برنامه هاي شاد و مفرح براي شهروندان محلات گام بردارند و ضمن آموزش مهارت زندگي به اقشار مختلف مردم در مسير ترويج فرهنگ شهروندي برنامه ريزي کنند.

برنامه ريزي بر اساس نيازهاي اقشار مختلف محلات

 وي نيازسنجي نسبت به مشکلات و معضلات محلات از وظايف مديران محلات است که بر اساس اين نيازسنجي مي تواند راهکارهاي مناسب براي حل آنها ارائه کرد.

به گفته وزيري نژاد هر محله اي نيازها و معضلات اجتماعي و فرهنگي خاص خودش را دارد که بايد بر اساس آن نيازها برنامه ريزي شود،به طور مثال اگر محله اي آسيب اجتماعي اش اعتياد است در کنار برنامه هاي روتين نظير مناسبت هاي ملي و مذهبي براي رفع اين معضل برنامه ريزي گردد.

جلب مشارکت هاي مردمي جهت راه اندازي خانه هاي فرهنگ مشارکتي

وي با اشاره به جلب مشارکت هاي مردمي جهت راه اندازي خانه هاي فرهنگ مشارکتي در شهر قزوين به ويژه نواحي کوثر و مينودر، گفت:تعدادي از خانه هاي فرهنگ که در سطح شهر فعال هستند با اين رويکرد هستند و با سرمايه خودشان اقدام به کار فرهنگي يا ورزشي کرده اند، به طور قطع اين اقدام موجب تسريع در روند پيشرفت کارهاي فرهنگي مي شود.

وي گفت: اگر شما نيز تمايل به راه اندازي يک مجموعه فرهنگي يا  ورزشي در سطح شهر به خصوص مناطق کم برخوردار نظير کوثر و مينودر داريد، مي توانيد به سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري مراجعه کنيد، تمامي آئين نامه ها توسط سازمان فرهنگي ورزشي آماده شده است و از مشارکت شما در اين بخش استقبال مي کند.

گفتني است؛محله مجاهد،آخوند و شهيد انصاري موفق به کسب رتبه هاي اول تا سوم شدند و با اهداي لوح و تنديس از اين محلات تقدير بعمل آمد.

پايان پيام

 

 

تصاویر مرتبط