چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۷

با تلاش 8 ساعته بيش از 100 آتش نشان قزويني صورت گرفت؛

مهار آتش سوزي انبار بزرگ روغن خودرو در قزوين

آتش سوزي در انبار بزرگ روغن خودرو در قزوين با تلاش همه جانبه آتش نشانان خاموش شد و نگراني ها از سرايت آتش به انبار چوب و خانه هاي اطراف محل حادثه پايان يافت .

 

مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: آتش سوزي در انبار بزرگ روغن خودرو در قزوين با تلاش همه جانبه آتش نشانان خاموش شد و نگراني ها از سرايت آتش به انبار چوب و خانه هاي اطراف محل حادثه پايان يافت .
به گزارش روابط عمومي سازمان خدمات ايمني و آتش نشاني شهرداري قزوين؛ سيدعلي شفيعي افزود: اين آتش سوزي ساعت 19/18 سه شنبه 16 ارديبهشت ماه جاري در خيابان اسدآبادي، محله شيشه چي شهر قزوين اتفاق افتاد که با تلاش ايثارگرانه بيش از 100 نفر از ماموران سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين در لحظات اوليه كنترل و پس از حدود 8 ساعت عمليات بي وقفه آتش نشاني ، مهار و به طور کامل خاموش شد .
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: به محض اعلام وقوع اين رخداد به ستاد فرماندهي آتش نشاني ، آتش نشانان كمتراز سه دقيقه از هفت ايستگاه سازمان در محل حادثه حاضر و عمليات مهار آتش سوزي را آغاز کردند .
شفيعي افزود: در اولين اقدام با هماهنگي دستگاههاي امدادي و انتظامي براي جلوگيري از بروز حوادث احتمالي ديگر، نسبت به قطع شبکه هاي آب ، برق و گاز محدوده وقوع حادثه و تخليه مناطق مسکوني اطراف اين انبار اقدام شد .
وي افزود : براي مقابله با اين آتش سوزي ، آتش نشانان با تجهيزات کامل و بکارگيري 23 دستگاه خودروي آتش نشاني ، چندين دستگاه تانکر آب و  لودر در محل حادثه حاضر شدند و فعاليت همه جانبه و سرعت عمل آنان باعث شد تا حادثه اي که ممکن بود آبستن فاجعه اي بزرگ وخطرناک باشد در کنترل کامل قرار گيرد و آتش سوزي خاموش شود .
شفيعي با اشاره به اينکه انفجار و آتش گرفتن بشکه هاي متعدد روغن ، اكتان و چسب ، ريزش سقف انبار، جاري شدن مواد قابل اشتعال در محل حادثه و خيابان هاي اطراف، موجب رشد سريع شعله هاي آتش و طولاني شدن مهار آتش سوزي شد، گفت : به نظر مي رسد در اين انبار بيش از دو هزار بشکه روغن خودرو  و مايعات سريع الاشتعال كه ظرفيت آن ها بيش از 500 تن برآورده مي شود ، ذخيره شده بود.
وي در عين حال از قرار گرفتن کارگاه بزرگ چوب در کنار اين انبار خبر داد و افزود : نزديک بودن محل حادثه به کارگاه چوب و اماکن مسکوني نيز اجراي عمليات امدادي و ايمني را بسيار حساس کرده بود که خوشبختانه با اقدامات ايمني و عملياتي انجام شده، آتش سوزي کنترل و از گسترش و سرايت آتش به اماکن تجاري و مسکوني محل وقوع حادثه جلوگيري به عمل آمد.
مديرعامل سازمان آتش نشاني قزوين خبرهاي منتشر شده در خصوص كشته و مجروح شدن شهروندان در اين حادثه را تكذيب و اظهار کرد :  8 نفر از آتش نشانان اين سازمان در جريان تلاش براي خاموش كردن شعله هاي آتش در اين حادثه آسيب ديدند كه 5 نفر آنها سرپايي مداوا و 3 نفر نيز به مركز درماني منتقل شدند كه در حال حاضر دو نفر آنها به دليل مسموميت ناشي از استنشاق دود و گازهاي سمي حريق و بريدگي پا، بستري هستند.
شفيعي تجمع شهروندان در محل حادثه را از جمله عللي عنوان كرد كه تلاش و فعاليت آتش نشانان را با مشكل روبرو ساخت و گفت : خيل گسترده مردم كه با كنجكاوي در محل حادثه حضور داشتند عمليات مهار آتش سوزي و به ويژه آب رساني را دشوار كرده بود.
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين از اعزام گروه هاي آتش نشاني شهرداري هاي الوند، تاكستان، محمديه، اقباليه و آتش نشاني شهر صنعتي البرز در ساعات اوليه بروز اين حادثه به قزوين خبر داد و گفت: در ساعت هاي پاياني عمليات مهار آتش سوزي نيز گروه هايي از آتش نشاني هاي تهران ،‌ كرج و همدان براي احتياط و همكاري با اين سازمان به محل حادثه رسيدند.
وي افزود : استاندار، شهردار، دادستان، رئيس و تعدادي از اعضاي شوراي شهر، رئيس انتظامي شهر، معاون عمراني استاندار، مدير كل بحران ، فرماندار، هلال احمر، اورژانس، نيروي انتظامي، يگان ويژه، راهنمايي و رانندگي، صدا و سيما ، مطبوعات،  شركت هاي آب و برق و گاز ، بسيج  و سازمان هاي وابسته شهرداري نيز در اين حادثه حضور داشتند.
شفيعي در مورد علت بروز اين حادثه اظهار کرد: كارشناسان سازمان آتش نشاني قزوين در حال بررسي علت رخداد اين حادثه و ميزان خسارت مالي وارد شده هستند.
وي در پايان به ضرورت توجه هرچه بيشتر صنوف مختلف به رعايت اصول ايمني به ويژه در نگهداري مواد و مايعات سريع الاشتعال در محل کار و انبارها تاکيد کرد و ار آنان خواست براي پيشگيري از بروز هرگونه حادثه و نيز کاهش خسارت ناشي از حوادث به توصيه ها تذکر هاي ايمني کارشناسان آتش نشاني توجه بيشتري داشته باشند.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط