سه‌شنبه ۱۳۹۶/۰۳/۰۹

ذوالقدر، مديرعامل سازمان آتش‌نشاني شهرداري قزوين خبر داد؛

افزايش آتش‌سوزي علفزار‌ها و باغات در قزوين

ابوالفضل ذوالقدر، مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين از افزايش آمار حريق علف‌هاي هرز و باغات در قزوين خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين؛ ذوالقدر افزود: متأسفانه هر ساله و با شروع فصل گرما شاهد اعلام آتش سوزي گسترده در مزارع، علف‌هاي هرز، باغات سنتي شهر و بعضاً درختان هستيم، بطوري‌که تماس‌هاي مردمي شهروندان با سامانه 125 از ابتداي خرداد ماه سال جاري منجر به اعزام کارکنان اين سازمان به 14 مورد عمليات اطفاء حريق در اين رابطه شده است.

مديرعامل سازمان آتش نشاني شهرداري قزوين با اشاره به آمار 823 موردي حريق علف‌هاي هرز در سال 1395 افزود: امسال نيز با توجه به بارش مناسب نزولات آسماني، پوشش گياهي در سطح باغ‌هاي قزوين و زمين‌هاي غير محصور، رشد و افزايش قابل توجهي داشته و لازم است باغداران به منظور جلوگيري از سرايت آتش سوزي‌هاي احتمالي نسبت به کنترل علف‌هاي هرز و رسيدگي به زمين‌هاي خود اقدامات لازم را انجام دهند.

اين مقام مسوول با بيان اينکه همه ساله با افزايش دماي هوا شاهد اين گونه حوادث هستيم،افزود: اين نوع حريق‌ها بيشترين آمار آتش سوزي‌هاي اين سازمان در فصل گرما را بخود اختصاص داده و موجب تحميل خسارات مالي بر باغات، مزارع گندم و روستاييان مي‌گردد.

وي در ادامه از همه باغداران و اصنافي که در مجاورت مراتع و زمين‌هاي غير محصور استقرار دارند درخواست کرد: نسبت به علف زني و ايجاد آتشبر در مرز بين باغات و اطراف محل کسب خود اقدام کرده و با اين اقدام از سرايت احتمالي آتش سوزي و بروز خسارات مالي جلوگيري کنند.

اين مسوول در پايان از عموم شهروندان خواست تا از پرتاب ته سيگار روشن و پرتاب پسماندهاي شيشه اي در دامان طبيعت و علف هاي خشک خودداري کنند و در سفرهاي طبيعت گردي خود از خاموش کردن کامل چوب هاي نيمه سوخته آتش، کاملا مطمئن شده و نکات ايمني را رعايت کنند.

پايان پيام.

 

تصاویر مرتبط