چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۸

با حضور دستيار ويژه رئيس جمهور صورت گرفت؛

تجليل از شهردار قزوين در جشن پايان سال صنعت ساختمان به عنوان چهره برتر

در چهارمين جشنواره چهره سال صنعت ساختمان که به همت «مجتمع رسانه‌اي ساختمان» با حضور دستيار ويژه رئيس جمهور در حقوق شهروندي برگزار شد از نصرتي، شهردار قزوين به عنوان چهره سال 95 صنعت ساختمان تجليل به عمل آمد.

به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري قزوين؛ مسعود نصرتي قزويني نژاد؛شهردار قزوين با مجموع2780 راي در دسته شهرها  به عنوان چهره سال 95 صنعت ساختمان از سوي شهروندان انتخاب شدند که در جشن پايان سال صنعت ساختمان از وي تجليل به عمل آمد.

بر اساس اين گزارش؛ جشن پايان سال صنعت ساختمان با حضور مقامات عالي کشور و فعالان حوزه عمراني و ميهماناني از سازمان‌ها و نهادهاي ذيربط صنعت ساختمان شامل شهرداري‌ها، شوراي شهر، سازمان نظام‌مهندسي، ادارات راه و شهرسازي، مجلس، توليد‌کنندگان و انبوه سازان مسکن و ساختمان و تشکل‌ها و انجمن‌هاي صنفي و مهندسي حوزه صنعت ساختمان در محل هتل استقلال برگزار شد.

در اين گزارش آمده است؛ مجتمع رسانه‌اي ساختمان براي اولين بار در کشور، به منظور تقدير از زحمات يک ساله پيشکسوتان صنعت ساختمان و همچنين ايجاد همدلي و هم‌افزايي در جامعه بزرگ صنعت ساخت و ساز کشور، جشن پايان سال صنعت ساختمان را برگزار کرد.

بر اساس اين گزارش؛ همچنين همزمان با اتمام چهارمين دوره از جشنواره چهره سال95 ؛ دبيرخانه‌ چهره سال صنعت ساختمان در اين جشن ضمن معرفي چهره‌هاي سال صنعت ساختمان اقدام به اهداي تنديس و تقدير از اين منتخبان کرد.

در اين جشن سخنراني مسئولان بر پايه سه محور ايمني، محيط زيست پايدار و حقوق شهروندي بود.

رونمايي از کتاب چهره سال صنعت ساختمان، معرفي پروژه‌هاي ملي و منطقه‌اي مرتبط با ايمني، معرفي پروژه‌هاي عمراني مرتبط با محيط زيست پايدار، معرفي کتاب اخلاق مهندسي و حقوق شهروندي، ارايه گزارش عملکرد صنفي صنعت ساختمان، تقدير از خبرگزاري‌ها، مطبوعات و رسانه‌هاي ديداري و شنيداري و اجراي برنامه ‌هاي متنوع و موسيقي از برنامه‌هاي مجتمع رسانه‌اي ساختمان در جشن پايان سال صنعت ساختمان بود.

گفتني است؛ در اين همايش سيد محمد غرضي پيشکسوت و رئيس دوره هاي اول تا چهارم سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور، علي رضا طاهري سخنگو و عضو هيات مديره انجمن خبرنگاران و روزنامه نگاران ايران، دکتر علي نوذرپور رئيس جامعه مهندسان شهرساز ايران، دکتر پيروز حناچي معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي و دکتر امين زاده دستيار  رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي حضور داشتند.

جامعه مهندسي آغازگر مدرنيته در کشور

رئيس اسبق سازمان نظام‌مهندسي ساختمان کشور با اعتقاد به اينکه جامعه مهندسي آغازگر مدرنيته در کشور هستند، تاکيد کرد: مهندسان با اعتلاي مدرنيته توانستند به زندگي مردم اعتبار بخشند؛ اما اين اعتبار دهي بدون ايجاد زمينه‌هاي فرهنگي ارزش والايي ندارد.

محمد غرضي در جشن پايان سال صنعت ساختمان بابيان اينکه در حال حاضر بحث هماهنگي بين سنت و مدرنيته مطرح است، گفت: سنت به‌طور کامل خود را با افراد جامعه تطبيق مي‌دهد ولي باگذشت زمان ابعاد مختلف جامعه تغيير کرده و پاي مدرنيته به عرصه اجتماعي باز شد.

غرضي جامعه مهندسي را آغازگر مدرنيته در کشور دانست و افزود: جامعه مهندسي آغازگر مدرنيته در کشور است و مهندسان با اعتلاي مدرنيته توانستند به زندگي مردم اعتبار بخشند؛ اما اين اعتبار دهي بدون ايجاد زمينه‌هاي فرهنگي ارزش والايي ندارد.

وي در ادامه تأکيد کرد: احداث وزارتخانه و قانون‌مند کردن امور جاري جامعه به معناي مدرن کردن سنت است.

غرضي با اشاره به اينکه در حال حاضر ابزارهاي مدرنيته که توسط مهندسان وارد جامعه کنوني کشور شده را داريم اما فرهنگ استفاده از اين ابزار مغفول شده است، گفت: توانايي فيزيکي جامعه به‌شدت رشد کرده اما نرم‌افزار و نوع ذهنيتي که بايد اين فيزيک را سازمان دهد توسعه‌نيافته است و در واقع در نرم‌افزار همانند شکل سخت‌افزار عمل مي‌کنيم که در اين شرايط منافع شخصي بيش از هر چيز ديگري مطرح است.

وي بابيان اينکه در حال حاضر بين اعضاي نظام‌مهندسي اختلاف زيادي است اما تکليف بهره‌برداران در اين ميان مشخص نيست، اظهار کرد: قدر مسلم در دنياي مدرنيته مفاهيمي مانند زندگي و اخلاق مطرح و مورد تأکيد متخصصان حوزه‌هاي مختلف است و پايبندي به قواعد از اصول اوليه دنياي مدرنيته محسوب مي‌شود.

رئيس دوره هاي اول تا چهارم سازمان نظام‌مهندسي ساختمان در ادامه اظهار کرد: در سال‌هاي اخير اقدامات خوبي درزمينه‌ توجه به علم و دانش و تحقيقات علمي انجام‌گرفته، اما بايد روحيه‌ تحقيق و پيشرفت و اخلاق در بخش‌هاي مختلف علمي کشور از جمله محيط‌هاي مهندسي و فني مضاعف شود.

وي همچنين با اشاره به اينکه مسائل مربوط به مهندسي ساختمان را با توجه به شرايط کشور و احتمال وقوع حوادث طبيعي بسيار مهم و ضروري است تأکيد کرد: بايد مهندسان در ساخت ساختمان‌هاي شهري و روستايي کشور علاوه بر حفظ و توجه به اصول مدرنيته اخلاق را در فعاليت خود آن‌ها لحاظ کنند.

غرضي گفت: نظام‌مهندسي کشور بايد ضوابط و مقررات را به صحنه‌ عمل بياورد و مهندسان ناظر به‌طورجدي بر ساخت ساختمان‌ها نظارت داشته باشند و ترميم بافت‌هاي فرسوده‌ شهرها و روستاها در اولويت کاري دستگاه‌هاي مسئول قرار گيرد. تا ما شاهد اتفاق‌هايي مانند حادثه پلاسکو نباشيم.

رئيس اسبق سازمان نظام‌مهندسي ساختمان در پايان خاطرنشان ساخت: در همه بخش‌ها معضلات جدي وجود دارد. لذا بايد هدف رفع نقص و ايجاد ميراث ماندگار باشد. بايد قانون‌مداري و مقررات نوين در بستر اجتماعي شکل بگيرد تا درنهايت کل مجموعه دولت و کشور به سمتي برود که در ده سال آينده شاهد معضلات امروز نباشيم.

 پايان پيام