جمعه ۱۳۹۵/۱۲/۰۶

نصرتي شهردار قزوين و رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي:

قزوين جايگاه بين‌المللي پيداکرده است

نشست مشترک سفراي کشورهاي شرق آسيا و جنوب آسيا و اقيانوسيه با مديريت شهري قزوين ظهر امروز در سالن مفاخر شهرداري برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ مسعود نصرتي، شهردار قزوين و رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي در اين نشست گفت: قزوين باتجربه گذشته و توانمندي‌هاي قابل‌توجه، جايگاه بين‌المللي پيداکرده است.

نصرتي با اظهار اينکه براي قزوين بسيار ارزشمند است که ميزبان سفرايي است که در مسير جاده ابريشم براي فعاليتي بين‌المللي همت کرده‌اند، افزود: شهرداري قزوين با برگزاري اجلاس شهرداران آسيايي و اجلاس جاده ابريشم فرصتي براي معرفي بيشتر شهر قزوين فراهم کرد.

وي ادامه داد: با برگزاري اين دو اجلاس قزوين عزم خود را براي فعاليت‌هاي جهاني به منصه ظهور رسانيد و اميدوارم با حرکت‌هاي بين‌المللي بتوان از ظرفيت‌هاي يکديگر براي توسعه مناسبات استفاده کرد.

شهردار قزوين با اظهار اينکه با موافقت سازمان ملل و رأي‌گيري شهرهاي عضو تأسيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي به قزوين سپرده شد و هم‌اکنون 73 شهر در اين مجمع عضو شدند، بيان کرد: شهر قزوين بر اساس مصوبه برنامه اسکان بشر سازمان ملل که در مردادماه در اجلاس ژنو با عنوان طرح شکوفايي شهري CPI به تصويب رسيد در دو روز قبل کلنگ احداث " موزه تاريخ و تمدن جهان اسلام " را با عنوان يکي از اساسي‌ترين پروژه‌ها که نتيجه اجلاس بود عملياتي کردد که بر اساس آن قزوين محل تأسيس شهر موزه تاريخ تمدن اسلامي است.

نصرتي اضافه کرد: از حمايت‌هاي وزارت خارجه در ايجاد دفتر نمايندگي آن در قزوين و اجراي طرح‌هاي بين‌المللي و ميزباني از سفرا و هيئت‌هاي خارجي تقدير مي‌کنيم و عضويت دکتر ظريف در هيئت‌امناي موزه تاريخ تمدن اسلامي مي‌تواند به موفقيت‌هاي بيشتر کمک کند.

وي خاطرنشان کرد: با فضايي که فراهم‌شده از نمايندگان تمامي کشورهاي آسيا و اقيانوسيه دعوت مي‌کنيم با مراودات بيشتر زمينه آشنايي با توانمندي‌هاي يکديگر را ممکن کنند.

رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت خارجه:

قزوين شهري زيبا و پيشرفته‌اي است

 

ابراهيم رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه نيز در اين نشست گفت: قزوين شهري زيبا و پيشرفته است و با داشتن قابليت‌هاي فراوان اقتصادي، صنعتي، کشاورزي و گردشگري مي‌تواند نقش مؤثري در توسعه مراودات با کشور مختلف داشته باشد.

وي با اظهار اينکه در شرايط پس از برجام روابط ايران با کشورهاي جهان توسعه قابل‌توجهي يافته است، گفت: بعد از برجام فضايي ايجادشده تا اقدامات خوبي در حوزه اقتصادي کليد بخورد و زمينه‌هاي همکاري بيشتري ايجاد شود.

رحيم‌پور با تقدير از ميزباني شهرداري قزوين در سفر دو روزه سفرا به اين شهر افزود: با ظرفيت‌هاي خوبي که در استان قزوين وجود دارد و موردتوجه سفراي ميهمان قرار گرفت مي‌توانيم ارتباط بيشتري بين اين استان و کشورهاي هدف برقرار کنيم.

وي با اظهار اينکه قزوين با قرارگرفته در مسير جاده ابريشم به‌عنوان يک شهر تاريخي هنوز براي بسياري از مردم ايران هم ناشناخته است، افزود: درزماني که 200شهر در مسير جاده ابريشم با 40 شهر ايران فعاليت تجاري داشته‌اند شايد بسياري از کشورها قدرتمند فعلي وجود نداشتند.

معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه گفت: آنچه بايد انجام شود بازگشت به سابقه تاريخي و اجدادي است که کار جديدي محسوب نمي‌شود اما ارزشمند است،

 

محمدي، رئيس مجمع نمايندگان استان قزوين:

قزوين به مقصد گردشگري در دنيا تبديل شود

داود محمدي رئيس مجمع نمايندگان استان قزوين گفت:: قزوين با جايگاه خوبي که در صنعت، کشاورزي و گردشگري دارد مي‌تواند به‌عنوان مقصد گردشگري مطرح شود و اميدواريم اين سفرها به تحقق آن کمک کند.

محمدي با اعلام اينکه ايجاد ارتباط با کشورهاي مختلف در تحکيم روابط دوستانه ملل تأثيرگذار است و موجب ارتقاء تبادل فرهنگي مي‌شود، افزود: دعوت از هيئت‌هاي خارجي به تقويت ديپلماسي عمومي کمک مي‌کند و حضور سفراي خارجي در قزوين فرصتي براي شناسايي ظرفيت‌ها و شکوفا کردن آن‌هاست.

وي ادامه داد: اميدواريم در تعاملات بين‌المللي بتوانيم زمينه سرمايه‌گذاري در حوزه اقتصادي را فراهم کنيم و اين سفرها دستاوردهاي خوبي براي قزوين داشته باشد.

دئو شيائو چينگ سفير چين هم نيز با اشاره به اينکه سومين بار است که به قزوين سفرکرده‌ام افزود: اين بار عميق‌تر درباره منبع کشاورزي گردشگري و دانشگاهي قزوين آشنا شدم

اينکه قزوين در راستاي ارتقاي جاده ابريشم تلاش مي‌کند ارزشمند است و رويکرد جاده ابريشم بيشتر در حوزه اقتصادي بين شهرهاست درعين‌حال موضوعات فرهنگي را نيز مدنظر دارم اميدوارم سطح ارتباط قزوين و کشور چين گسترش يابد.

نصير احمدنور سفير افغانستان در ايران گفت: سفر دو روزه به قزوين توانست ما را با توانمندي‌هاي اين استان تاريخي بيشتر آشنا کند و بناهاي تاريخي و طبيعت زيباي آن بسيار جذاب و قابل‌توجه بود.

احمدنور بيان کرد: داشتن طبيعت زيبا در بوستان باراجين، دهکده طبيعت، سراي سعدالسلطنه، دانشگاه بزرگ آزاد اسلامي، کارخانه‌هاي بزرگ همه بيانگر توانمندي بالاي استان قزوين است که از آن لذت برديم.

سفير افغانستان در ايران تصريح کرد: داشتن مراسم سيزده بدر که در افغانستان هم برگزار مي‌شود از مراسم باستاني خوب است و مراسم پنجاه به در در قزوين نشان مي‌دهد شما به مسائل تاريخي و فرهنگي اهميت زيادي مي‌دهيد.

وي گفت: قزوين با فاصله کمي که تا پايتخت دارد فرصت خوبي است تا سفرا با خانواده‌هاي خود به اين شهر سفر کنند و از ديدني‌هاي آن لذت ببرند.

 

 

تصاویر مرتبط