پنجشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۰۵

به همت شهرداري قزوين انجام مي شود؛

احداث موزه تاريخ و تمدن جهان اسلام در قزوين

شهردار قزوين گفت: اين طرح از اثرگذارترين مصوبه هاي سازمان ملل متحد و زمينه ساز معرفي بيشترتمدن ايراني – اسلامي در شهر تاريخي - فرهنگي قزوين به جهان است.

آيين امضاي تفاهم‌نامه سه جانبه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان دکتر نصرتي رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي و دکتر همتي استاندار قزوين ودکتر ايزدي معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران با حضور ابوترابي فرد، رئيس هيات امناي بنياد موزه تاريخ تمدن جهان اسلام و جمعي از مديران ارشد استاني و شهري در سالن جلسات استانداري قزوين برگزار شد.

ابوترابي فرد، رئيس هيات امناي بنياد موزه تاريخ تمدن جهان اسلام:

يکي از آثار توسعه شهر به‌واسطه تلاش شهردار، احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام در قزوين است

حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمدحسن ابوترابي فرد، رئيس هيات امناي بنياد موزه تاريخ تمدن جهان اسلام گفت: با انتخاب دکتر نصرتي به‌عنوان شهردار قزوين مسير توسعه اين شهر هموار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين ابوترابي فرد در آيين امضاي تفاهم‌نامه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان قزوين و شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود: مديران شهري و شهردار قزوين با حمايت‌هاي اعضاي شوراي اسلامي شهر قزوين و دکتر محمدي، نماينده مردم قزوين، آبيک و البرز توانسته‌اند قزوين را در مسير توسعه قرار دهند.

وي عنوان کرد: شوراي اسلامي شهر قزوين با عملکرد مطلوب و انتخاب شايسته و بجاي دکتر نصرتي که از شهرداران باتجربه و کارآزموده به شمار مي‌رود، در ساماندهي و شکوفايي شهر قزوين گام مؤثري برداشته است.

رئيس هيات امناي بنياد موزه تاريخ تمدن جهان اسلام افزود: يکي از آثار اين توسعه شهر اقدام براي احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام در شهر قزوين است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين ابوترابي فرد از حمايت استاندار قزوين در اجراي برنامه‌هاي توسعه پايدار شهري و شکوفايي شهري در قزوين نيز تقدير کرد و گفت: اميد است با امضاي اين تفاهم‌نامه، پروژه با سرعت مطلوبي اجرا شود و شاهد اثري فاخر در شأن تاريخ تمدن جهان اسلام در شهر قزوين باشيم.

رئيس هيات امناي بنياد موزه تاريخ تمدن جهان اسلام با اظهار اينکه قزوين از ديرباز از جايگاه علمي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ممتازي برخوردار بوده است که بايد دوباره به اين جايگاه در سطح بين‌المللي دست يابد، عنوان کرد: يکي از دلايل انتخاب قزوين به‌عنوان شهري که در موزه تاريخ تمدن جهان اسلام در آن احداث شود، همين جايگاه ويژه تاريخي اين شهر است.

وي عنوان کرد: قزوين جزئي از تمدن ايران کهن است که تمدن آن در قزوين تجلي ويژه‌اي يافته است.

 

نصرتي، رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي و شهردار قزوين:

قزوين، شهر موزه تاريخ تمدن جهان اسلام است

­­­مسعود نصرتي، رئيس مجمع جهاني شهرهاي اسلامي با اظهار اينکه موزه تاريخ و تمدن جهان اسلام در قزوين، اثرگذار‌ترين مصوبه برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد است، گفت: با احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام، طرح بازآفريني محلات سردار و ديمج اجرايي مي‌شود.

نصرتي در آيين امضاي تفاهم‌نامه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان قزوين و شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود: پيرو مصوبه برنامه اسکان بشر ملل متحد نسبت به برنامه‌هاي شکوفايي شهري (CPI) قزوين که در مردادماه سال 95 در اجلاس ژنو صورت گرفت و 9 پروژه کلان مقياس حاصل سنجش 6 شاخصه شکوفايي شهر بود که همگي زيرمجموعه نگاهي با عنوان قزوين شهر موزه تاريخ تمدن جهان اسلام است و با امضاي اين تفاهم‌نامه که تأمين مالي آن نيز به شيوه مشارکتي صورت گرفته است و در ميان محلات تاريخي سردار و ديمج قرار دارد و ساختمان موزه بين‌المللي در زميني به مساحت 17 هزار مترمربع و با زيربناي 30 هزار مترمربع با معماري ايراني- اسلاميدر بافت تاريخي شهر قزوين احداث مي‌شود.

همتي، استاندار قزوين:

موزه تاريخ تمدن جهان اسلام شهر قزوين را به‌عنوان الگوي جهاني معرفي مي‌شود

فريدون همتي، استاندار قزوين گفت: موزه تاريخ تمدن جهان اسلام پروژه بسيار مهمي است که با اجراي آن مي‌توان شهر قزوين را به‌عنوان الگو به شهرهاي ديگر کشور و جهان معرفي کرد.

همتي در مراسم امضاي تفاهم‌نامه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان قزوين و شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود: باوجود حمايت مسئولان از اين طرح و تلاش مديريت شهري اميد است اين پروژه با سرعت پيش رود و ساير پروژه‌هاي توسعه قزوين نيز در زيرمجموعه اين پروژه عملياتي شود.

وي با اشاره به اينکه پشتيباني و حمايت از احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام به‌صورت ملي صورت گرفته است، عنوان کرد: تفاهم‌نامه رسمي احداث اين موزه نيز امروز امضا شد تا به‌طور رسمي اقدامات مرتبط با آن دنبال شود.

استاندار قزوين افزود: باپشتکار شهردار قزوين و حمايت مسئولان کشوري، استاني و شهري پروژه‌هاي توسعه‌اي در قزوين اجرا مي‌شود.

 

ايزدي، معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران:

قزوين آيينه تمام‌عيار تمدن اسلامي است

دکتر محمد سعيد ايزدي، معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران گفت: بايد قزوين به‌عنوان آينه تمام‌عيار تاريخ تمدن اسلامي به جهانيان معرفي شود و فقط در حد يک موزه نباشد و

قزوين آيينه تمام‌عيار تمدن اسلامي است.

ايزدي در مراسم امضاي تفاهم‌نامه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان قزوين و شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود: شهر قزوين در بيانيه موزه جهان اسلام معرفي‌شده است.

مديرعامل شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران با اشاره به اينکه محلات ديمج و سردار به‌عنوان موزه زنده هستند، عنوان کرد: مي‌توان از ظرفيت امامزاده سلطان سيد محمد (ع) و مدارس علميه موجود در اين محلات نيز در راستاي بازآفريني اين محلات بهره‌برداري کرد.

ايزدي با تأکيد بر اينکه بايد از فضاي صميمي و دل‌نشين ميان مسئولان قزوين براي توسعه و ارتقاي آن بهره‌برداري شود، گفت: شرکت عمران و بهسازي شهري ايران آمادگي دارد تا به‌سرعت پروژه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام را در قزوين اجرا کند.

وي بابيان اينکه بايد در ساخت موزه تاريخ تمدن جهان اسلام بيشترين دقت و حساسيت وجود داشته باشد، عنوان کرد: با برگزاري مسابقه در خصوص طراحي و معماري اين مجموعه و انتخاب بهترين طرح سعي مي‌شود تا بنايي در شأن معماري شهر قزوين ساخته شود.

معاون وزير راه و شهرسازي، از توافق مشارکت مؤثر با شهر قزوين در خصوصي اختصاص دو زمين تجاري - مسکوني به اين پروژه، در چارچوب اهداف وزارت راه و شهرسازي و ستاد بازآفريني شهري خبرداد و افزود: بر اساس اهداف مشترک و با توجه به نو و بديع بودن موضوع و انرژي خوبي که اين برنامه در شهر قزوين ايجاد مي‌کند و همچنين بر اساس برنامه (CPI) که قصدش ارتقاء کيفيت شهرها است، هر عاملي که به ايجاد اين کيفيت زيست کمک بکند، موردحمايت وزارت راه و شهرسازي هم هست. ازآنجاکه اين پيشنهاد در قلب بافت ارزشمند تاريخي شهر قزوين قرار دارد، مي‌تواند بافت را متحول کند، مي‌تواند منحصربه‌فرد باشد. در اين مسير کمک‌هاي فني هيات نيز بسيار قابل‌توجه و ارزنده خواهد بوده ايشان همچنين اشاره کردند که اين برنامه مي‌تواند همگرايي بين کشورهاي اسلامي ايجاد نمايد که اين خود از ويژگي‌هاي خوب اين برنامه است.

 وي خاطرنشان کرد: توجه به مقوله کيفيت در اين دو محله تاريخي و بسيار ارزشمند، نيازمند يک انرژي است که مي‌تواند اين مجموعه با هماهنگي و در پيرامون عناصر مذهبي محله آن را پديد بياورد.

 

محمدي، نماينده مردم قزوين، البرز و آبيک در مجلس:

موزه تاريخ تمدن جهان اسلام بايد هم‌تراز تاريخ باشکوه جهان اسلام باشد

داود محمدي، نماينده مردم قزوين، البرز و آبيک در مجلس شوراي اسلامي گفت: موزه تاريخ تمدن جهان اسلام بايد هم‌تراز تاريخ باشکوه جهان اسلام باشد.

محمدي در مراسم امضاي تفاهم‌نامه احداث موزه تاريخ تمدن جهان اسلام ميان قزوين و شرکت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران افزود: شهردار و شوراي اسلامي شهر قزوين تاکنون عملکرد مطلوبي داشته‌اند و با حمايت استاندار قزوين و دکتر ايزدي، معاون وزير راه و شهرسازي گام‌هاي مؤثري براي احداث اين پروژه برداشته‌اند.

 

تصاویر مرتبط