شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۰۴

روابط عمومي سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين:

دانشجويان خارجي دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) از موزه قجر بازديد کردند

50 نفر از دانشجويان غير ايراني دانشگاه بين‌المللي امام خميني (ره) با مشارکت سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين با هدف تقويت زبان فارسي و آشنايي بيشتر با فرهنگ ايران، از موزه مردم شناسي (حمام قجر) و سراي تاريخي سعدالسلطنه قزوين بازديد کردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛ در اين برنامه که در قالب برنامه‌هاي تفريحي دوره دانش‌افزايي زبان فارسي صورت گرفت، دانشجويان خارجي، از نزديک با بخش مهمي از آثار تاريخي کهن شهر قزوين آشنا شدند.

متيو يکي از دانشجويان خارجي که از کشور زيمباوه است درباره اين بازديد مي‌گويد: " خوشحال هستم که توانستم سراي تاريخي سعدالسلطنه و موزه مردم شناسي قجر را از نزديک ببينم و خوب توانسته‌ايد فرهنگ شهر خود را حفظ کنيد، دوست دارم چنين موزه اي را در شهر خودم راه اندازي کنم».

«وانگ جي» يکي ديگر از فارسي آموزان، نگاه جست‌وجوگرايانه‌اي دارد. او به راحتي از کنار اشياي موزه مردم شناسي قجر عبور و  نمي‌کند. او دانشجويي از کشور چين است  و مي‌گويد: قبل از آمدن به ايران فقط  شهرهاي اصفهان، شيراز و تهران را مي شناختم و با ورود به قزوين و مشاهده آثار تاريخي و فرهنگي قزوين شگفت زده شدم و اين همه آثار نشان دهنده تمدن غني شهر قزوين است.

«وانگ جي» مي افزايد: قزوين شهر تميز و خوش و آب هوايي و داراي خوراک هايي خوشمزه اي است و واقعا از اينکه به شهر قزوين قزوين آمده ام خوشحال هستم.

«گوان جي ژو» يکي ديگر از دانشجويان خارجي که از کشور چين آمده است، با شور و حررات خاصي صحبت مي‌کند. اين دانشجو با لهجه‌اي شيرين مي‌گويد: «موزه مردم شناسي قجر را دوست دارم، ساخت چنين موزه هايي سبب حفظ فرهنگ و تاريخ مي شود».

«جي ژو» مي افزايد:سراي سعدالسلطنه داراي محيطي آرام و دلنشين است ،هنگامي که وارد اين سراي زيبا مي‌شويم تاريخ، اصالت و هنر معماري پيشينيان بيش از بيش توجه هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌کند.

«الهام حسام حسن اوف» يکي ديگر از دانشجويان خارجي که از کشور آذربايجان آمده است، مي گويد: واقعا از زيبايي هاي سراي تاريخي سعدالسلطنه و موزه مردم شناسي قجر لذت بردم به خصوص از پخش صدا ديوارهاي حمام قجر که بسيار جالب بود.

وي خاطرنشان کرد:فرهنگ و آداب و سنن ايران به فرهنگ و تاريخ کشور آذربايجان بسيار نزديک است بنابراين به راحتي مي توانم با آثار و تمدن غني شهر قزوين ارتباط برقرار کنم، قزوين به خوبي توانسته فرهنگ و تاريخ خود را با راه اندازي و حفظ آثار تاريخي خود حفظ کند.

گفتني است؛ اين دانشجويان از کشورهاي چين،زيمباوه،لبنان،سوريه،آذربايجان،عراق و افغانستان بودند.

 پايان پيام

 

 

تصاویر مرتبط