جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۱۵

دربندي زاده، رئيس ستاد بحران شهرداري قزوين:

شهرداري در شهر مشکل آبگرفتگي ندارد/ طغيان رودخانه هاي اطراف شهر منجر به سيلاب در شهر شد

سيلابي که از کوهستان هاي اطراف شهر قزوين، موجب طغيان رودخانه وشته و در نهايت ورود به شمال غرب شهر شد، مشکلات اصلي آب گرفتگي را ايجاد کرد و گرنه شهرداري در داخل شهر مشکلي خاصي ندارد.

 

رئيس ستاد بحران شهرداري قزوين گفت: با توجه به اعلام قبلي سازمان هواشناسي ستاد بحران شهرداري قزوين براي مهار سيلاب آمده بود، ولي ساعت 15 و 45 عصر ديروز که بارندگي به صورت باران و تگرگ و باشدت کم سابقه اي همراه بود .
 عبدالعلي دربندي زاده افزود: سيلابي که از کوهستان هاي اطراف شهر قزوين، موجب طغيان آب رودخانه وشته و در نهايت ورود به شمال غرب شهر شد، مشکلات اصلي آب گرفتگي را ايجاد کرد و گرنه شهرداري در داخل شهر مشکلي خاصي ندارد.
معاون خدمات شهري شهرداري قزوين بيان کرد: سيلاب ديروز در 15 سال اخير شهر بي سابقه بود ، به طوري که آب از سمت رودخانه ارنجک شرق قزوين بالاتر از هلال احمر و باقر آباد و بيمارستان قدس وارد شهر مي شد که با تلاش و تدبير کارکنان و مديران شهرداري مهار شد.
وي خبرداد: مهندس منوچهر حبيبي ، معاون عمراني استانداري قزوين و مسعود نصرتي شهردار قزوين و مسعود حق لطفي ، معاون فني و عمراني شهردار نيز با حضور در عمليات مهار سيلاب شهري در جريان مشکلات رودخانه هاي حاشيه اي و سيلاب به وجود آمده قرار گرفتند و مقرر شد مشکلات اعتباري براي برطرف کردن اين معضل به سرعت حل شود.
 
*مدير عامل سازمان آتش نشاني قزوين:
نيروهاي سازمان آتش نشاني بيش از 20 نفر امدادرساني کردند
همچنين مدير عامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: در پي بارندگي عصر ديروز و طغيان رودخانه هاي ارنجک و وشته قزوين برخي از مناطق شمال غربي و شرق قزوين دچار آب گرفتگي شد.
سيد علي شفيعي افزود: تا ساعت 4 بامداد امروز نيروهاي سازمان آتش نشاني بيش از 20 نفر از شهروندان که نيازمند کمک بودند امدادرساني کردند و 95 مورد آبگرفتگي منازل را با دستگاه هاي ويژه تخليه کردند.
وي ادامه داد: براثر طغيان رودخانه و وقوع سيل زير پل نجم آباد چند دستگاه خودروي سوراي زير پل دچار آبگرفتگي شدند که نيروهاي امدادرسان سازمان آتش نشاني با حضور به موقع، آنان را از خطر غرق شدن نجات دادند.
مدير عامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين اظهارکرد: يک خودروي سوراي که يک زن و دو کودک نيز در خودرو حضور داشتند در بلوار ايران دوچرخ در کنار جوي آب چپ کرده بود که با حضور به موقع نيروهاي آتش نشاني نجات يافتند.
 
*مدير منطقه سه شهرداري قزوين:
کليه عوامل اجرايي مناطق سه گانه شهرداري با تلاش بي وقفه سيلاب را مهار کردند
ناصر گنجي، مدير منطقه سه شهرداري قزوين نيز گفت: با توجه به اينکه کانون اصلي طغيان رودخانه ها در منطقه سه شهرداري بود کليه عوامل اجرايي مناطق ديگر شهرداري نيز به کمک آمدند و موفق شدند با تلاش بي وقفه سيلاب را مهار کنند.
گنجي افزود: در اين سيلاب شهري بلوار انصارالحسين(ع) و بلوار الغدير و صياد شيرازي به زير آب رفت که ناشي از طغيان رودخانه وشته و شکستن سد خاکي بود.
وي ادامه داد: خوشبختانه آبگرفتگي معابرش شهري با توجه به اجراي سيستم دفع و هدايت آبهاي سطحي کاملا قابل مهار بودف ولي طغيان اين رودخانه ها فرآيند کار مهار سيلاب را دچار کندي کرد.
 مدير منطقه سه شهرداري قزوين با اعلام اينکه ستاد بحران شهرداري از ديروز با تمام توان در حال ارايه خدمات به شهروندان است افزود: پل ارنجک در حال حاضر به صورت موقت با بيس و خاک مرمت شده است .
گنجي در پايان از همکاري کليه سازمانهاي شهرداري به ويژه سازمان هاي پسماند عمران اجرائيات و آتش نشاني تشکر کرد.
 
*مدير عامل سازمان مديريت پسماندشهرداري قزوين:
تاکنون 64 مورد آبگرفتگي در سطح شهر قزوين رفع شده است
عباس عسگري، مدير عامل سازمان مديريت پسماندشهرداري قزوين نيز گفت: تاکنون 64 مورد آبگرفتگي در سطح شهر قزوين توسط نيروهاي اجرايي اين سازمان رفع شده است.
وي افزود: در محدوده ايستگاه مينودر 161 مورد هدايت آبهاي سحي با قرار دادن 2734 گوني شن و ماسه انجالم شده است.
اين مقام مسئول ادامه داد: بيشتر آب گرفتکي معابر شهر قزوين به دليل طغيان 4 رودخانه حاشيه اي صورت گرفت که با تمام توان اين موضوع در حال حاضر مهار شده است.
مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تصريح کرد: طغيان رودخانه ارنجک که منجر به تخريب پل ارنجک شده بود با مجاهدت و تلاش بي وقفه کارکنان سازمان پسماند مهار شد و از ورود سيلاب به بلوار خرمشهر و آبگرفتگي شرق شهر جلوگيري شد.
عسگري ادامه داد: رودخانه فصلي پشت دانشگاه آزاد بارجين قزوين نيز که سيلاب ناشي از آن در حال ورود به محله مينودر بود با احداث نهر انحرافي مهار شد و حداقل ساکنين 40 کوچه از خطر آب گرفتگي نجات پيدا کردند.
وي اضافه کرد: نهر فرعي نيز در نزديک روستاي اردبيلک و شمال شهر در حال طغيان بود و آب را به عرض سي متر و ارتفاع سي سانتي متر در مالکانه جاري کرده بود که با احداث فوري نهر انحرافي در بالاي رودخانه سيلاب مهارشد.
مدير عامل سازمان مديريت پسماندشهرداري افزود: طغيان رودخانه وشته نيز که منجر به مسدود کردن پل نجم آباد شده بود نيز به دو قسمت تبديل شد تا شدت فشار آب کاسته شود و آب رودخانه هاي پاييني نيز به باغستان هاي سنتي شهر هدايت شد.
 
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط