چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۱۰

حافظي، سرپرست سازمان زيباسازي شهرداري قزوين:

در آستانه سال نو نصب فاز اول مبلمان شهري در سطح شهر قزوين صورت گرفت

سرپرست سازمان زيباسازي شهرداري از نصب مجسمه و نيمكت در خيابان خيام، نرده در خيابان وليعصر و ساعت هاي پايه دار در معابر شهر قزوين خبر داد.

 

نصب اولين مجسمه عمومي شهري در خيابان خيام
محمد اسماعيل حافظي، سرپرست سازمان زيباسازي با بيان اينكه اين سازمان جهت تكميل پروژه هاي مبلمان شهري در فاز اول به اجراي پروژه هايي نظير نصب مجسمه و نيمكت در خيابان خيام، نرده در خيابان وليعصر و ساعت هاي پايه دار در معابر شهر اقدام كرده است، گفت:مبلمان شهري نقش بسيار موثري در ارتقاي کيفي منظر شهري دارند،که در اين ميان مجسمه هاي شهري به عنوان المان و احجام به ياد ماندني بيشتر در ذهن مردم وشهروندان جاي گرفته و موجب ثبت خاطراتي ارزشمند مي شوند.
حافظي، با اشاره به اينكه مجسمه هاي شهري در دو بخش جانمايي ونصب مي شوند؛ تصريح كرد: منظور از اين دو بخش يكي هويت مشخص و شناخته شده (مانند مشاهير و شخصيتهاي علمي وفرهنگي ، سياسي، اجتماعي ، مذهبي) و ديگري مشخصات عمومي و فاقد شناسه هاي فردي است که غالبا در مقياس واقعي مطرح مي شوند.
وي با اظهار اين كه مجسمه ها مي توانند در راستا و محور شرايط خاص محيطي ساخته و نصب شده،متأثر از هويت و منظر شهري باشند و يا خود باعث هويت بخشي به آن محيط شوند، افزود: اين بخش از مجسمه هاي شهري بايد فرمي متناسب با رفتارهاي اجتماعي داشته وخود در کنار مردم شهر همساز با محيط شوند. هم چنين نوع مصالح بکار رفته در آن ها کمتر باعث ناهمگوني و حس جدايي از محيط داشته باشند که در اين صورت، طبيعي بودن فرم، رنگ، مواد و موقعيت قرار گيري بسيار موثر است.
اين مسئول در خصوص نصب مجسمه خيابان خيام گفت: در اين خصوص سعي شده تمامي موارد مذكور رعايت شود، هم چنين لازم به ذكر است مجسمه فوق به عنوان اولين مجسمه عمومي شهري است که بزودي در فرم هاي متنوعي در ديگر نقاط شهر نيز نصب خواهد شد.
 
نصب نيمكت هاي خيام
حافظي، با بيان اينكه در انتخاب نوع نيمكت هاي خيابان خيام متفاوت بودن مبلمان مورد استفاده با توجه به موقعيت خاص اين خيابان، نقش به سزايي داشت، گفت: از ديگر معيارهاي مورد نظر ، هماهنگي با بافت محيط و استحكام مواد مورد استفاده مد نظر قرار گرفت.
وي، رنگ نشيمنگاه نيمكت ها را كاملا هماهنگ با تيرهاي برق موجود در خيابان عنوان كرد و افزود: نيمكت هاي انتخابي از جنس سنگ تراورتن با تراكم بالا در پايه هاي نيمكت و پروفيل هايي از جنس چوب پلاستيك -كه در مقايسه با چوب، از دوام بالايي در برابر شرايط جوي برخوردارند- است.
بنا به گفته سرپرست سازمان زيباسازي، جانمايي نيمكت ها به صورت رندومي و تصادفي نبوده ، بلكه بر اساس نياز و ميزان استفاده كنندگان از فضا، در نظر گرفته شده و سايز نيمكتها به گونه اي است كه در خيام شمالي و جنوبي هيچ مزاحمتي در رفت آمد عابرين پياده ايجاد نخواهد كرد.
 
نصب ساعت در تقاطع هاي شهر
سرپرست سازمان زيباسازي در ادامه اظهارات خود به نصب ساعت هاي شهري كه از جمله مبلمان هاي شهري محسوب مي شوند اشاره كرد و گفت: ساعت هاي نصب شده در شهر از جنس ورق فلز ، رنگ صدفي از نوع پودري الكترو استاتيك و به ارتفاع 3 متر مي باشند .
اين مسئول دو طرفه بودن ساعت ها و امكان تامين حداقل ديد از دو طرف را مزيت استفاده از آن ها دانست و گفت: از ديگر مزاياي اين ساعت ها، معرفي و نمايش مكان نصب (نام خيابان) به شهروندان مي باشد.
وي ادامه داد: تعداد ساعت هاي نصب شده 20 عدد مي باشد كه اكثر آنها در تقاطع ها و محل هاي مكث از جمله ورودي ها و مركز شهر و محدوده هاي اطراف، باهدف ايجاد بيشترين ديد از زواياي مختلف، جانمايي شده اند.
 
نصب نرده هاي وليعصر
وي در بخش ديگري از سخنانش به نصب نرده هايي متناسب با محيط، به منظور غنا بخشيدن به سيماي تقاطع وليعصر و جلوگيري از تخريب باغچه ها در حاشيه تقاطع و همچنين ساماندهي و هدايت تردد عابرين پياده از محلهاي مورد نظر اشاره كرد.
      حافظي جنس نرده هاي نصب شده را بتني و مقاوم در برابر شرايط جوي عنوان كرد و گفت: نرده ها به رنگ قهوه ايو طرح آن ها، نمايانگر بافت چوب است كه هماهنگي با درختان كاشته شده در محيط دارد
     وي در پايان اضافه كرد: اين نرده ها در كنار پوشش گياهي مناسب باغچه ها مي تواند فضاي بسيار زيبا و دلنشيني را براي شهروندان فراهم كرده و به زيبايي منظر شهري بيافزايد.
لازم به ذكر است پروژه هاي نصب مجسمه و نيمكت در خيابان خيام، نرده در خيابان وليعصر و ساعت هاي پايه دار در معابر شهر قزوين با نظارت زهرا محقق، كارشناس سازمان زيباسازي اجرا شده است.
پايان پيام
 

 

تصاویر مرتبط