جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

در اولين جلسه معاونت عمراني ستاد تسهيلات سفر نوروزي قزوين؛

قزوين براي جذب گردشگر بايد به شهري پويا و جذاب تبديل شود

در اولين جلسه معاونت امور عمراني ستاد تسهيلات سفر استان قزوين که مصادف با دهه فجر با حضور مسوولان و شهرداران در عمارت شهرداري قزوين برگزار شد، داشتن شهري و استاني پويا و جذاب براي جذب گردشگر به استان مورد تاکيد قرار گرفت.

 

شهردار قزوين ضمن تبريک به مناسبت ايام دهه الله فجر با بيان اينکه قزوين شهري با پتانسيل‌هاي بالا به اهداف مورد نظر دردر جذب گردشگر نرسيده است، افزود :در حال حاضر 18 پيشنهاد از سوي شهرداري جهت جذب بيشتر گردشگر و برنامه ريزي مناسب در حوزه عمراني ستاد تسهيلات سفر تهيه شده که دستگاه‌ها ذيربط بايد به کار گيرند تا آمادگي کامل براي مسافران نوروزي داشته باشيم.
به گزارش اداره روابط عمومي شهرداري قزوين؛ مسعود نصرتي افزود: با توجه به 1173 اثر ثبت شده در استان و 150 ميليون نفر مسافري که از قزوين عبور مي‌کنند، نيازمند برنامه ريزي صحيح و مناسبي براي اين مهم در سطح استان هستيم.
وي با بيان اينکه در درجه اول بايد سعي کنيم قزوين به عنوان قطب مذهبي در کشور شناسانده شود تا قطب گردشگري بيان کرد: استان قزوين از جاذبه‌هاي مذهبي از جمله امامزاده حسين (ع) و بقعه متبرکه چهار انبياء برخوردار است.
شهردار قزوين اضافه کرد : باتوجه به شاهراه بودن استان در مسيرهاي شمال و جنوب عليرغم جذابيت‌ها و آثار موجود از جمله آثار باستاني، طبيعت بکر، مراکز فرهنگي و ... نتوانسته اي‌ام در جذب گردشگر به نحو مطلوبي عمل کنيم.
وي به آسيب شناسي هاي صورت گرفته براي اين موضوع طي دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: سعي شده در مجموعه بوستان باراجين پروژه‌هاي تعريف کنيم تا گردشگران بيشتري وارد شهر شوند بر اين اساس با سه سرمايه گذار براي احداث هتل، شهر بازي، پارک آبي ، مجموعه سالنهاي چند منظوره و ...قرداد منعقد شده که در حال حاضر عمليلت عمراني در دو پروژه آغاز گرديده است.
همچنين صدور مجوز 5 هتل، احداث مراکز تجاري در شهر، پروژه احداث تله کابين، اجراي باغستان سنتي، احداث 5 پارک مسافر در داخل شهر و چندين پروژه شاخص عمراني و گردشگري از ديگر اقدامات شهرداري طي دو سال گذشته مي‌باشد.
شهردار قزوين اظهار کرد: اميدواريم پروژه‌هاي به صورت گرفته در استان از کيفيت بالايي برخوردار باشند تا در جذب گردشگر و ايجاد انگيزه براي مسافران موفق باشيم.
وي با اشاره به اينکه قزوين در مسير تحول است، گفت: در حال حاضر عمليات‌هاي مهم و بزرگي عمراني درحال انجام مي‌باشد که بايد مناسب سازي محيطي براي آن‌ها صورت گيرد. 
نصرتي اطلاع رساني خوب و با کيفيت را يکي از مهم‌ترين عوامل جذب گردشگر در سطح استان قزوين دانست و اظهار داشت: بسياري از شهرها با اطلاع رساني صحيح، موفق عمل کرده‌اند، بنابراين بايد در اين خصوص کار بيشتري صورت گيرد.
شهردار قزوين برگزاري جشنواره اسباب بازي در سال گذشته نقطعه عطفي به را جذب گردشگر دانست و افزود: برگزاري اين جشنواره با استقبال 150 هزار نفري مواجه شدکه براي مجموعه شهرداري بسيار ارزشمند است.
وي تصريح کرد: به دنبال ايجاد شهري با جذابيت براي گردشگران هستيم، بنابراين اين مهم با مشارکت، همکاري و همدلي دستگاه‌هاي ذينفع محقق مي‌شود.
در ادامه جلسه؛ بيرانوند، مدير کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان و دبير ستاد اجرايي تسهيلات سفر در استان به دست آوردن جايگاه و شان قزوين را از مهم‌ترين دغدغه‌هاي استان قزوين برشمرد و تصريح کرد: جهت دستيابي به اين مهم بايد جايگاه قزوين را با توجه به پيشينه تاريخي، مذهبي و فرهنگي در سطح کشور تثبيت کنيم.
وي گفت: آنچه که براي جذب گردشگر به ما کمک مي‌کند حضور مردم قزوين در ايام تعطيل در استان مي‌باشد که مي‌بايست با اين موضوع، فرهنگي برخورد کنيم تا تمام کسبه حداقل در سطح بازار در ايام تعطيلات حضور داشته باشند تا نيازهاي مسافران در اين ايام مهيا شود.
بيرانوند آمادگي خود را براي ارائه خدمات در ايام تعطيلات نوروز اعلام کرد و گفت:دبير خانه ستاد تسهيلات با داشتن 170 نفر نيروي راهنما در سطح استان از جمله قزوين، بويين زهرا، آوج و تاکستان، نصب 10 بيلبرد اطلاع رساني در ايران، هماهنگي با آموزش و پرورش، اداره کل اوقاف و امور خيريه جهت اسکان مسافران در مدارس، مساجد و تکايا آمادگي کامل براي حضور مسافران در ايام نوروز را دارد بنابراين نگراني جهت اسکان جمعيت را درپيک سفر نخواهيم داشت.
وي در ادامه خواستار همکاري بيشتر اداره راه و ترابري و پليس راه استان قزوين در بحث استقرار ايستگاه ها اطلاع رساني شد.
در پايان اين جلسه شهردار تمام موضوعات مطروحه از سوي حاضران در جلسه ازجمله نصب کانکس به جاي چادرها براي اطلاع رساني به مسافران، نصب تابلوهاي راهنما در ورودي‌هاي شهر، کنترل ساخت و سازها در ايام تعطيل، تورهاي يکروزه، زيباسازي و مناسب سازي پروژه‌هاي شهري و ورودي‌هاي ، اسکان مناسب مسافران در مدارس، مساجد و پارک‌ها، اطلاع رساني آثار قزوين از طريق رسانه ملي، آموزش تاکسيرانان جهت جذب بيشتر گردشگر و را هنمايي مناسب مسافران را جز پيشنهادات ارايه شده در ايام نوروز برشمرد.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط