دوشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۵

بررسی طرح توجیهی سرمایه‌گذاری سایت زباله قزوین برای تبدیل زباله به انرژی

جلسه بررسی طرح توجیهی سرمایه‌گذاری سایت پردازش و دفن پسماند شهر قزوین به منظور تبدیل زباله به انرژی، صبح امروز بیست و چهارم بهمن در شهرداری قزوین برگزار شد و طرح توجیهی سرمایه‌گذاری سایت پردازش و دفن پسماند مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گرفت.

مهدی صباغی شهردار قزوین در این نشست گفت: با انتقال دانش و تجربه به شهرداری و وارد کردن کمپرسورها با راندمان بالاتر، می‌توان قزوین را به‌عنوان پایلوت این طرح در تمام کشور تبدیل کرد.

وی افزود: این تکنولوژی‌ها امروز در دنیا قابل دسترس هستند و از تکنولوژی‌های متداولند، اما ما بنا داریم که این تکنولوژی را در شهر و کشورمان با استفاده از توان نیروهای انسانی متخصص و کارآمد، بومی‌سازی کنیم.

شهردار قزوین با بیان اینکه درصددیم تا هرچه زودتر مشکلات محیط زیستی ناشی از زباله‌ها حل شود، اظهار کرد: این روزها تکنولوژی از کشوری مثل ایران قابل پنهان کردن نیست و ما در کشور به تنهایی قابلیت استفاده از هر نوع تکنولوژی و حتی هایتکی را داریم به همین دلیل تصمیم داریم تا قزوین پایلوت این طرح برای تبدیل زباله به بیوگاز و برق باشد، به همین دلیل رایزنی‌های خود را با یک شرکت سوئدی که مجوزهای لازم را از سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم اخذ کرده است و سابقه‌ای قریب به ۱۲۰ سال در صنعت زباله دارد شروع کرده‌ایم تا بتوانیم در زمانی کمتر از یک سال این کارخانه را تاسیس کنیم.

صباغی با اشاره به اینکه امروز در بسیاری از سایت‌های زباله دنیا تفکیک و جداسازی زباله در مقصد انجام می‌گیرد تا آلودگی کمتری به محیط سرایت کند، گفت: با این تکنولوژی، ما قابلیت تفکیک هر نوع زباله از قبیل آهن، شیشه، کاغذ، مقوا، زرورق و... را با کمترین آسیب به محیط زیست خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: این اولین گام در سطح کشور برای جهش در امر تبدیل زباله به انرژی خواهد بود و ما برآنیم تا بتوانیم با دریافت دانش این شرکت این تکنولوژی را بومی‌سازی کنیم تا بتوانیم از توان مهندسان و نیروی متخصص کشور در زمینه ساخت و نگهداری، تعمیرات و تامین ظرفیت، نهایت استفاده را ببریم.

تصاویر مرتبط