شنبه ۱۳۹۷/۰۸/۱۲

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین:

آتش نشانان قزوین از توان عملیاتی و درجه علمی بالایی در سطح کشور برخوردار هستند

حسنعلی اصغری، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین گفت: آتش‌نشانان سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی شهرداری قزوین به‌عنوان خادمان شهر و شهروندان از توان عملیاتی، درجه علمی و جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور برخوردار هستند و به واقع اطلاق عنوان فرشتگان نجات به ایشان پاسخی به رشادت‌های این بزرگواران است.

به گزارش روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین؛ اصغری اظهار کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی شهرداری قزوین به‌عنوان یکی از متولیان تأمین ایمنی شهر نقش قابل توجهی را در مجموعه مدیریت شهری در راستای حفاظت از جان و مال شهروندان ایفا می‌کند.

اصغری افزود: در شرایط کنونی این سازمان با بهره‌مندی از جدیدترین تجهیزات امداد و نجات و اطفاء‌حریق روز دنیا و به کارگیری نیروهای عملیاتی متخصص که بعضاً از قهرمانان ملی و بین‌المللی ورزشی هستند، توانسته جایگاه قابل قبولی در سطح کشور کسب کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری قزوین تصریح کرد: اینکه شهروندان ما بدانند که خادمان آنان در سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی دارای عناوین متعدد قهرمانی در سطح آتش‌نشانان جهان هستند، در واقع احساس آرامش، غرور و افتخار به آنان دست می‌دهد و اطمینان دارند که در زمان وقوع حادثه یا حریق افرادی هستند که با شجاعت به نجات آنان می‌شتابند.

این مقام مسئول با اشاره به میانگین بالای سطح تحصیلات آتش‌نشانان قزوین بیان کرد: در حال حاضر آتش‌نشانان شهرداری قزوین دارای تحصیلات بالا در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد بوده و در کنار آن با گذراندن دوره‌های آموزشی ضمن خدمت به صورت سازمان‌دهی شده نسبت به فراگیری علوم روز دنیا و دانش‌افزایی و بالابردن توان علمی و عملیاتی خود می‌افزایند.

اصغری چشم‌انداز این سازمان را ارتقاء سطح زندگی و ایجاد محیطی امن و ایمن برای سکونت شهروندان برشمرد و خاطرنشان کرد: در حوزه آموزش شهروندی، به منظور پیشگیری، مدیریت حوادث و آموزش شهروندی باید از 60 هزار نفرساعت در سال 96 به 221 هزار نفر ساعت تا سال 1400 برسد، چرا که در تمامی ارگان‌های متولی امداد و نجات و اطفاء‌حریق دنیا، اصل پیشگیری به منظور جلوگیری از بروز سوانح به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار گرفته است و سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ایمنی شهرداری قزوین هم از این قائده مستثنی نیست.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری قزوین در تشریح برنامه‌های 3 سال آینده شهرداری پیرامون برنامه سازمان آتش‌نشانی در سال‌های آتی تصریح کرد: این سازمان باید با برگزاری دوره‌های آموزشی ایمنی شهروندی و بازدید‌های دوره‌ای تصرف‌های مختلف شهری و صنعتی، همواره نقش نظارتی و اطلاع‌رسانی خود را به نحو مطلوب ایفا کند.

وی تأکید کرد: با توجه به حمایت ویژه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر قزوین برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در چشم‌انداز 1400 در زمینه تجهیزات انفرادی آتش‌نشانان از 30 درصد به 100 درصد، درخصوص تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی از 8 به 12 ایستگاه، کاهش محدوده حوزه استحفاظی ایستگاه‌های آتش‌نشانی و کاهش زمان رسیدن خودرو‌های آتش‌نشانی به محل حادثه و افزایش 85 درصدی بازدیدهای دوره‌ای و شناسایی اماکن پرمخاطره و همچنین افزایش نواحی اسکان موقت برسیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین یکی از ارکان مهم امدادرسانی هر‌چه‌بهتر به شهروندان را همکاری دستگاه‌های دولتی و ارگان‌های امنیتی و انتظامی برشمرد و افزود: از زمان اعلام یک حادثه به مرکز فرماندهی عملیات سازمان آتش‌نشانی تا زمان رسیدن مأمورین عملیاتی به محل وقوع حادثه و در حین عملیات، عوامل متعددی می‌تواند در سرعت خدمت‌‍رسانی تأثیرگذار باشد که مهم‌ترین آن همکاری بیش از پیش دستگاه‌های مرتبط نظیر آب، برق، گاز، هلال‌احمر، اورژانس ارگان‌های امنیتی و انتظامی و... است. که در این زمینه برنامه‌ریزی لازم به‌منظور هماهنگی بیشتر و هم‌افزایی لازم انجام گرفته است.

اصغری ضمن تشکر از همراهی شهروندان در زمان بروز حوادث، خواستار همکاری حداکثری مردم در باز نمودن راه‌عبور خودروهای آتش‌نشانی به‌منظور تسریع در زمان خدمت‌رسانی و عدم تجمع مردم در محل وقوع حادثه و آتش‌سوزی برای امدادرسانی مطلوب و کاهش مخاطرات احتمالی و حفظ امنیت شهروندان شد.

وی در پایان تأکید کرد: برای دست‌یابی به سطح بالاتری از همراهی شهروندان در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توجه ویژه‌ای به موضوع آموزش شهروندی در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی پیش‌بینی شده است.

پایان پیا

تصاویر مرتبط