دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۱۰

سومین نشست همایش «خانواده موفق» با موضوع مدیریت صحیح بلوغ نوجوانان برگزار شد

سومین نشست از همایش «خانواده موفق» با موضوع (شناخت شخصیت و زوایایی روحی نوجوانان و مدیریت صحیح بلوغ نوجوانان و ارتباط با آنان) با هدف تقویت بنیان‌های خانواده و ارتقای سطح دانش فرزند پروری در سالن اجتماعات سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛حجت الاسلام دهنوی،مشاور خانواده در این همایش کانون خانواده را مهم‌ترین عامل اثرگذار در پیشگیری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی فرزندان ذکر کرد.

حجت الاسلام حسین دهنوی با اشاره به اینکه سن نوجوانی بین 12 تا 18 سال ،گفت: طبق روانشناسی اسلامی و با توجه به سخنان ائمه اطهار (ع) سن نوجوانی حتی تا 21 سالگی ادامه دارد.

وی شناخت فرزندان را مهمترین گام اساسی در تربیت صحیح آنان ذکر کرد و از والدین خواست دانش شان را در خصوص مراحل کودکی، نوجوانانی و جوانی فرزندانشان ارتقاء دهند.

حجت الاسلام دهنوی در بخش دیگری از سخنانش دوره نوجوانی را دوره‌ پرالتهاب و پرهیجان دانست و گفت: والدین باید به مقتضیات سنی فرزندانشان توجه کنند تا بتوانند آرامش و گرمای کانون خانواده خود را حفظ کنند.

این کارشناس خانواده درباره تغییرات نوجوانان در مرحله بلوغ،گفت: والدین در برابر عصیان‌گری طبیعی فرزندان در سنین نوجوانی نباید عکس‌العمل‌های نامناسبی نشان دهند چرا که نوجوانان در این دوره زندگی شان با تغییرات جسمی، شناختی و عاطفی مواجه هستند که ممکن است موجب ایجاد تاثیرات عصبی روی نوجوانان شود.

وی سن بلوغ دختران را حدود 13 سالگی و پسران نیز سن 14 یا 15 سالگی عنوان کرد و افزود: بلوغ زودرس نشانه خوبی نیست و والدین باید فرزندان خود را برای معالجه نزد  متخصص غدد ببرند،والدین باید آگاهی داشته باشند که بلوغ جنسی دیررس موجب رفع تکلیف دینی و شرعی افراد نمی‌شود.

حجت الاسلام دهنوی افزود:نوجوانان در سن بلوغ دچار سرگرمی های گوناگونی می شوند که برای عبور سالم از این مرحله نیاز به حمایت والدین و اطرافیان دارند؛والدین با شناخت کافی از هیجانات و مشغله های ذهنی نوجوان می توانند آنان را در عبور موفق از این مرحله یاری کنند.

گفتنی است،در این همایش سرهنگ حدادزادگان کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر در خصوص راهکارهای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و علل اعتیاد آنان مطالبی را ارائه کرد،همچنین نمایشگاهی در خصوص آشنایی با انواع مواد مخدر و راههای پیشگیری از اعتیاد حاشیه این همایش برپا شده بود.

تصاویر مرتبط