چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۸

از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛

کارگاه مسموميت با مواد شوينده در محله مينودر قزوين برگزار شد

از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛کارگاه مسموميت با مواد شوينده با هدف ارتقاي سطح دانش سلامت شهروندان در محله مينودر قزوين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛حميد رضا خوش قدم، کارشناس سلامت مرکز بهداشت شهيد بلنديان قزوين در اين کارگاه گفت:مسموميت هاي شديد با مواد شوينده در آستانه نوروز نتيجه استفاده نامناسب از مواد شوينده و بهداشتي است. ‌زنان به عنوان مدير امور داخلي منزل بيشترين مسئوليت را در نظافت خانه برعهده دارند، شايد‌ ‌به همين دليل بيشترين موارد مسموميت خانگي مربوط به زنان است.

خوش قدم افزود:ترکيب مواد شوينده يا پاک کننده ها با مواد سفيدکننده در فضاي کوچکي مانند حمام يا دستشويي خطرناک است، زيرا از فعل و انفعالات شيميايي ترکيب اين مواد گازکلرآزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسيد کلريدريک ايجاد کرده که بسيار قوي و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهاي کوچک علايم شديد تنفسي ايجاد مي کند.

وي اظهار کرد:اغلب زنان خانه داري كه با علائم آسم به مطب مراجعه مي کنند،شروع بيماري شان همراه با استفاده از مواد جرم گير و سفيدکننده بوده است،آنان بدون دقت چندين ماده شوينده را با هم تركيب مي كنند غافل از آنكه ترکيب مواد جرم گير باعث بروز بيماري آسم مي شود.

خوش قدم به شهروندان توصيه کرد تا مواد جرم گير را در ظروف در بسته نگهداري کنند تا در دسترس کودکان قرار نگيرد و همچنين از ترکيب مواد جرم گير با مواد ديگر پرهيز نمايند.

وي همچنين در ادامه خاطرنشان کرد:به هنگام استفاده از اين مواد در و پنجره باز باشند و از مخلوط کردن مواد شوينده با آب داغ و يا استفاده همزمان آن با مواد شوينده خودداري شود،زيرا آب داغ سبب توليد گاز مضاعف مي شود.

خوش قدم توصيه کرد: در صورت استفاده از اين مواد با مشاهده هر گونه سرفه و يا تنگي نفس در معرض هواي آزاد و خنک قرار گيرند و بعد از استفاده از مواد شوينده دست هايشان را خشک کنند،در اين مواقع بهتر است از کرم هاي مرطوب کننده دست استفاده شود و در صورت مشاهده ضايعه و التهاب پوستي از هيچ پماد و کرمي استفاده نکرده و فوراً به پزشک مراجعه کنند.

    وي افزود:همچنين هنگام کار با مواد شوينده چنانچه چشم با مواد تماس پيدا کرد بهتر است سريع با آب شست وشو داده تا مانع از بروز عوارض شود.

 

 

تصاویر مرتبط