پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۷

قاسمی:

المان میدان "هما " به زودی نصب می شود

داریوش قاسمی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین گفت: المان میدان هما یکی از مهم ترین المان های در دست احداث این سازمان است که حدود 9 متر ارتفاع دارد و به زودی در میدان هما، واقع در ناحیه شهری مینودر، نصب خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری قزوین؛ قاسمی گفت: هما یا مرغ استخوان خوار به معنی کرکس ریش دار نوعی کرکس بزرگ است که در اسطوره های ایرانی جایگاه مهمی دارد.

وی ادامه داد: هما در ادبیات ایران به عنوان نماد سعادت و خوش یمنی نیز شناخته شده قرار دارد. در قصه ها و ضرب المثل های ایرانی نیز از هما به عنوان مرغ سعادت و کامرانی یاد می شود.

قاسمی تصریح کرد: در سال 78 به پیشنهاد اداره کل حفاظی محیط زیست استان قزوین و تصویب سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، بزرگترین گونه کرکس"هما" به عنوان نماد تنوع زیستی استان قزوین انتخاب و معرفی شد.

او اضافه کرد: در سال 94 مقرر شد مجسمه این پرنده با حمایت مالی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ساخته و در دهکده طبیعت قزوین نصب شود که با انصراف این شرکت پروژه وارد فاز اجرا نشد.

وی با اشاره به اهمیت اجرایی شدن این پروژه و منحصر به فرد بودن آن عنوان کرد: با توجه به نامگذاری میدان هما در منطقه مینودر و فضای مناسب این میدان برای نصب مجسمه، سازمان زیباسازی پیشنهاد ساخت و نصب مجسمه را مطرح و نسبت به سفارش طراحی و ساخت ماکت اقدام کرد.

قاسمی افزود: المان هما توسط مسعود رنگرزان، از مجسمه سازان برجسته کشور، به ابعاد پیشنهادی ارتفاع 9 متر و فاصله انتخابی بال ها 9 متر و با استفاده از آهن با پوششش ضد رنگ شفاف ساخته خواهد شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری خاطر نشان کرد: این پروژ ه از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و چنانچه روند احداث این المان مطابق برنامه پیش برود، طی یک ماه آینده اقدامات لازم برای انتقال آن از مشهد به قزوین و نصب آن در مکان مورد نظر صورت خواهد گرفت.

پایان پیام.

 

 

 

تصاویر مرتبط