چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

صفری، شهردار قزوین تأکید کرد؛

همکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان؛ لازمه تسریع در روند بازآفرینی بافت های تاریخی و فرسوده

علی صفری، شهردار قزوین بر لزوم همکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان به منظور تسریع در روند بازآفرینی بافت های تاریخی و فرسوده تأکید کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری قزوین؛ صفری در نشست مشترک عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با مدیران و شهرداران استان گفت: سیاست دولت تدبیر و امید د بافت فرسوده، سیاست و رویکرد بسیار خوبی است که منجر به احیای محله ها و این بافت ها می شود.
وی افزود: لازمه اجرای این سیاست همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و خدمات رسان به ویژه دستگاه های فرهنگی است و شهرداری به تنهایی و با اعمال تخفیف های 50 درصدی در صدور پروانه و عوارض ساختمانی قادر به احیای بافت های فرسوده نخواهد بود.
شهردار قزوین با اشاره به اینکه اجرای سیاست ها به صورت محله محوری در احیای کارآمدی بافت های فرسوده بسیار ضروری است، عنوان کرد: اگر تمام تک بناهای بافت فرسوده نیز بازسازی شود اما بافت ناکارآمد باشد، اتفاقی نخواهد افتاد و تنها با کمک تمامی دستگاه های اجرایی می توان به اهداف نهایی در بافت فرسوده دست یافت.
صفری با بیان اینکه برخی محلات تاریخی و قدیمی در شهر قزوین وضعیت نامناسبی دارند، اظهار کرد: درصد بسیار زیادی از محله سردار به عنوان یکی از محلات قدیمی شهر قزوین و محله دباغان در طرح امامزاده حسین (ع) به عنوان یکی از محلات تاریخی و اصلی، تخریب شده و همچنان همان طور باقی مانده اند.
وی افزود: برای اجرای طرح شهید انصاری و طرح احیای محله هادی آباد نیز پس از تخریب، این محلات همان طور باقی مانده و اقدامی برای آنها صورت نگرفته است که در طرح هادی آباد، مشارکت دادن شهروندان برای بازآفرینی این محله پیشنهاد می شود.
شهردار قزوین با اشاره به اینکه رویکرد دوره جدید مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر قزوین، محله محوری است، بیان کرد: مدیریت شهری جدید قزوین نهضت پل سازی و برج سازی را که شاید در مقطعی نیاز شهر بوده است، دنبال نمی کند و توجه به محلات را در دستور کار خود قرار داده است.
صفری با بیان اینکه بخشی از محلات تاریخی شهر قزوین خالی از سکنه شده است، گفت: یکی از مشکلات اصلی ما در شهر قزوین این است که 500 هکتار بافت فرسوده و به همین میزان بافت تاریخی در شهر وجود دارد و بافت تاریخی و فرسوده این شهر همپوشانی تقریبا صد درصدی دارند و همین موضوع موجب شده است تا در احداث بناها و بازآفرینی بافت فرسوده با محدودیت هایی روبرو باشیم. 
وی با تقدیر از همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان با شهرداری قزوین عنوان کرد: این 2 دستگاه بدون همکاری دیگر دستگاه ها نمی توانند در بازآفرینی بافت فرسوده و تاریخی موفق عمل کنند و لازم است تفویض اختیار به مدیران استانی از سوی دولت داده شود تا بتوانند تصمیم گیری کنند. 
این مقام مسئول با اشاره به طرح ساماندهی سبزه میدان اظهار کرد: در حال حاضر مدیریت شهری قزوین احیای یکی از محلات اصلی شهر شامل دولتخانه صفوی و سبزه میدان قزوین که جزو مصوبات سفر مقام معظم رهبری در سال 1382 بوده را در دستور کار خود قرار داده است.
صفری ادامه داد: در 5 ماه گذشته مطالعات این طرح انجام و عملیات اجرایی آن توسط همکاران سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین آغاز شده است.
وی با اشاره به ایجاد دفاتر تسهیل گری در محلات قزوین گفت: تاکنون دفتر تسهیل گری در محله دیمج توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین تشکیل و دفتر تسهیل گری هادی آباد نیز به شرکت عمران و مسکن سازان واگذار شده است تا بتوانند در این زمینه به شهرداری کمک کنند.
شهردار قزوین تصریح کرد: دفاتر تسهیل گری محلات دیگر نیز در دستور کار قرار دارد تا بتوان در حوزه بافت های فرسوده و تاریخی گام های مؤثری برداشت.
صفری در پایان یکی از مشکلات دستگاه اجرایی استان در اجرای طرح بازآفرینی بافت فرسوده را تأمین اعتبار برشمرد و گفت: اگر دستگاه ها بخواهند در این زمینه ورود پیدا کنند باید از سوی دولت مورد حمایت جدی قرار گیرند تا بتوان مشکلات استانی در زمینه بافت فرسوده را حل کرد.

تصاویر مرتبط