چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری قزوین:

اولین جلسه هیأت رئیسه شمس قزوین 1404 برگزار شد

اولین جلسه هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 با حضور شهردار قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری قزوین؛ این نشست با حضور 11 نفر از اعضای هیأت‌رئیسه و دبیر شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 متشکل از رؤسای کارگروه‌های پنج‌گانه و مدیران این شورا با رویکرد تبیین فرآیند ادامه مسیر کارگروه‌ها، تصویب تقویم زمان‌بندی جلسات و دریافت نقطه‌نظرات اعضاء به‌منظور دست‌یابی به اهداف تعیین شده برگزار شد.

در ابتدای جلسه علی صفری، شهردار قزوین با اشاره به تغییر رویکردها در مجموعه مدیریت‌شهری گفت: مطلوب‌ترین شیوه مدیریت‌شهر، بهره‌مندی از نظرات و تجربیات نخبگان در مسیر توسعه‌پایدار است، بنابراین شمس قزوین 1404 را می‌توان افقی روشن و نقطه‌عطفی در رشد و پیشرفت شهر تاریخی و فرهنگی قزوین دانست.

صفری تصریح‌کرد: حل مشکلات شهر قزوین مستلزم مشارکت حداکثری نخبگان و اندیش‌مندان و اجماع نظر همه دستگاه‍‎های ذیربط در تصمیم‌گیری‌های کلان دانست و بیان‌کرد: اعتقاد داریم که در شمس قزوین 1404 انبوهی از فکر‌های نو، راهبردها، استراتژی‌ها و علوم مختلف نهفته است و این مهم موجب جلوگیری از سعی و خطا در پروژه‌های کلان شهری خواهد شد.

شهردار قزوین خاطرنشان کرد: شمس قزوین 1404 یک نهاد مشورتی و تصمیم‌سازی است و به‌عنوان یک بازوی کمکی و فکری در کنار شورای اسلامی شهر و شهرداری و همکاری دستگاه‌های دولتی با نگاهی تحول‌گرایانه می‌تواند آینده شهر را رقم بزند.

در ادامه فرهاد درویشی، رئیس شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری و نتایج انتخابات هیأت‌رئیسه کارگروه‌های پنج‌گانه شمس گفت: موفق شدیم با مشارکت حداکثری نخبگان شهری علاوه بر تشکیل اولین جلسه رسمی کارگروه‌ها نسبت به برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه هر کارگروه و مشخص شدن رئیس، نایب رئیس و دبیر کارگروه‌های تخصصی شمس اقدام کنیم.

درویشی با بیان اینکه شمس قزوین 1404 کارگروه محور است، افزود: اکنون زمان آن فرا‌رسیده که بلوغ و فکر اندیش‌مندان فراگیر شود، بنابراین خروجی بسته‌های سیاستی کارگروه‌های پنج‌گانه تخصصی شمس می‌تواند روند رو به رشد مجموعه مدیریت‌شهری را در نیل به اهداف برنامه‌ریزی شده تسهیل و تسریع کند.

در ادامه جعفر نصیری‌شهرکی، رئیس کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی شهری (شمس) قزوین 1404 اظهار‌کرد: شهر قزوین در حوزه فضاهای فرهنگی رتبه قابل قبولی در سطح کشور ندارد و امیدواریم بتوانیم با مشارکت فرهیختگان حوزه فرهنگی و اجتماعی تغییر ملموس را ایجاد کنیم.

محمود داوران، رئیس کارگروه تخصصی امور توسعه پایدار شهری (شمس) قزوین 1404 بیان‌کرد: عملکرد زیست‌محیطی ایران در سال 2016 در میان 180 کشور جهان 105 است، در‌حال‌حاضر ساختار مدیریتی شهر و کشور آماده پذیرش مشارکت مردم و نهادهای مردمی نیست.

داوران افزود: به منظور تحقق حکم‌روائی خوب شهری لازم است شاهد حضور اعضاء نهاد‌های مدنی در کارگروه‌های شمس باشیم.

در ادامه عباس نیکویه، رئیس کارگروه تخصصی امور مدیریت و حکم‌رانی خوب شهری (شمس) قزوین 1404 گفت: نفس شمس اعتقاد به مشارکت شهروندان در توسعه شهری است.

نیکویه تصریح کرد: امیدواریم که بسته‌های سیاستی و تصمیم‌سازی شمس منتج به کاربست نتایج مطلوب و عملیاتی شدن در شهر گردد.

مسلم بیدخام، عضو هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 بیان‌کرد: امیدواریم شاهد مشارکت حداکثری مدیران استانی و دستگاه‌های دولتی در کنار شمس باشیم و در این مسیر دستاوردهای کارگروه قزوین به اضافه 20 به ما کمک شایانی خواهد کرد.

صفر فضلی، عضو هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 اظهار‌کرد: در سیستم‌های دموکراتیک ثابت شده است که مراجعه به آراء مردم و بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان نقش تعیین‌کننده‌ای در مسیر توسعه داشته است، بنابراین یکی از اهداف شمس ایجاد یک فهم مشترک در شهر، شهروند و مجموعه مدیریت شهری است.

حسنعلی اصغری، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری قزوین و عضو هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 گفت: افزایش حس مطالبه‌گری در شهروندان و ایجاد دموکراسی مشارکتی با همکاری نخبگان شهری از رویکرد‌های اصلی ما در این مسیر خواهد بود.

هادی جعفری، عضو هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 بیان‌کرد: شمس، یکی از مطلوب‌ترین شیوه‌های حکم‌رانی خوب شهری است. بنابراین بهره‌مندی از نظرات مدعوین حقیقی و حقوقی شمس در پیشبرد اهداف کارگروه‌ها نقش بسزایی خواهد داشت و در این مسیر مدیران استانی می‌توانند ضمن تسهیل‌گری در روند دست‌یابی به نتیجه ما را همراهی نمایند.

فریبرز کریمی، رئیس کارگروه تخصصی امور فنی و مهندسی شهری شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 اظهار کرد: احصاء برنامه‌های شهرداری قزوین و طرح آن در کارگروه‌ها می تواند دست‌یابی به نتیجه مطلوب در روند تصمیم‌سازی مدیریت‌شهری را محقق سازد.

یوسف کرمی، رئیس کارگروه تخصصی امور مالی و اقتصاد شهری شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 گفت: کارگروه‌های تخصصی شمس می‌تواند ایجاد‌کننده پیوندی مابین مباحث نظری و عملی برنامه‌های روزمره شهرداری باشد.

کرمی افزود: تعمیم فهم مشترک کارگروه‌ها بر جامعه باید مشهود باشد و در این میان شمس باید برای پویایی شهر و رفع مشکلات موجود تلاش نماید. ضمن اینکه ایده‌ها می‌بایست با مقدورات جامعه و شهر هماهنگ باشد و پیشنهادات امکان عملیاتی شدن داشته باشد.

علی حسن ظاهری، عضو هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 اظهار‌کرد: در گام‌اول شناخت شهرداری ضروری است. بنابراین با توجه به اینکه در گذشته کارگروه قزوین به‌اضافه‌20 جلسات متعددی با رویکرد ایجاد تغییر در شهر برگزار نموده است، اکنون لازم است مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.

ظاهری افزود: شمس باید شاکله آکادمیک داشته باشد و همین امر نشان‌دهنده احترام به نظرات و پیشنهادات نخبگان جامعه و درگیر نمودن آنان در توسعه شهر خواهد بود.

گفتنی‌است؛ در پایان این جلسه اعضای هیأت‌رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین 1404 احکام خود را از شهردار قزوین دریافت کردند.

پایان پیام

تصاویر مرتبط