چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۰

بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی توسط شهرداری قزوین در ماه محرم اجرا می شود

بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی ماه محرم در سطح شهر قزوین و نواحی منفصل شهری توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ فضا سازی شهری و آغاز به کار ستاد تسهیلات محرم، از جمله اقداماتی است که از اول ماه محرم انجام شده است.

بر اساس این گزارش؛ ستاد ساماندهی تسهیلات محرم از شهریور ماه سال جاری در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین تشکیل و 130 مجوز برای برپایی ایستگاه صلواتی در این ستاد صادر و اقلام فرهنگی در میان هیئت های مذهبی توزیع شد.

در این گزارش آمده است؛ نخستین سوگواره نواهای عاشورایی پرده عشاق در ماه محرم و صفر از جمله برنامه های شاخص شهرداری در ماه محرم می توان نام برد که اجرای موسیقی فیلم های مذهبی با گروه سازهای بادی، اجرای آواهای قدیمی و اصیل با گروه و اجرای تکنوازی دستگاه توسط سازهای بادی محورهای این جشنواره است.

طبق این گزارش؛ اختتامیه نخستین سوگواره نواهای عاشورایی دهه سوم ماه محرم برگزار خواهد شد و علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این جشنواره، آثار ضبط شده خود را به صورت لوح فشرده و یا فایل تصویری تا پایان ماه محرم به دبیرخانه سوگواره نواهای عاشورایی به شماره 09015559052 ارسال نمایند.

براساس این گزارش؛ نمایشگاه عکس شهر در محرم به مناسبت ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان دایر شد و  25 تابلو عکس در ابعاد مختلف با موضوع «نگاهی به وضعیت ظاهری شهر در عزاداری ها» در معرض دید عموم قرار گرفت.

طبق این گزارش؛ به مناسبت فرار رسیدن ایام شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع)،خانه سرلشگر شهید بابایی و حمام بلور از ابتدای ماه محرم به مدت 10 شب میزبان تعزیه خوانان بود و همچنین با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری به مدت 10 شب مراسم تعزیه از ابتدای ماه محرم با هدف انتقال پیام عاشورا و آگاهی بخشی به نسل جوان برگزار شد.

براساس این گزارش؛ 500 داوطلب مردمی تحت عنوان پیام آوران پاکی نیز به منظور فرهنگ سازی در حوزه نظافت شهری، در مسیرهای عزاداری شهر مستقر شدند که این برنامه با مشارکت شهرداری قزوین و تشکل های مردمی در شب تاسوعا و عاشورا حسینی انجام شد.

طبق این گزارش؛ برنامه هایی به مناسبت ماه محرم در مراکز آموزشی و خانه های فرهنگ سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در حال برگزاری است که می توان به برپایی 15 نمایشگاه اینفوگرافی شهروندی با موضوع روایت محرم، برگزاری شب شعر عاشورایی، اهدای کتاب با موضوعات دینی، مذهبی و شهروندی در سطح محلات قزوین، اجرای مسابقات نقاشی ویژه کودکان و قرائت زیارت عاشورا و عزاداری با حضور کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

در این گزارش آمده است؛ برپایی فرهنگسرای عاشورا در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان از دیگر برنامه های ماه محرم است، در این فرهنگسرا خدمات فرهنگی در قالب غرفه های فرهنگی و مذهبی به شهروندان ارائه می شود. غرفه «مشاوره مذهبی»، «قصه گویی»، «نقاشی»، «واقعیت مجازی واقعه عاشورا»، «سلامت» و «نونوایان حسینی» از جمله غرفه های فرهنگسرای عاشورا می باشند.

براساس این گزارش؛ حضور کاروان فرهنگی محرم در محلات کم برخوردار قزوین و نواحی منفصل شهری از دیگر برنامه های ماه محرم است و برگزاری مسابقات مذهبی، نقاشی نونوایان حسینی، روایت گری عاشورا و قصه گویی برای کودکان از جمله برنامه های این کاروان است.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط